Pierwszy raz

Pierwszy stosunek seksualny, tak zwany pierwszy raz, to niewątpliwie jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego człowieka. Moment ten wpłynie na kształtowanie przyszłych zachowań i preferencji seksualnych, dlatego niezmiernie istotne jest to, aby świadomie i odpowiedzialnie podejść do tego zagadnienia.

Podstawową sprawą jest dobór odpowiedniego partnera. To nie może być pierwsza lepsza osoba a sama chęć odbycia pierwszego stosunku nie może być wynikiem presji ze strony partnera bądź otoczenia. Do pierwszego seksu trzeba dojrzeć nie tylko fizycznie ale przede wszystkim psychicznie i emocjonalnie.

Pierwszy raz dla chłopaka jak i dla dziewczyny jest bardzo stresujący. Pomijając kwestie związane z antykoncepcją i obawą o nieplanowaną ciążę, oboje z partnerów chcą wypaść jak najlepiej, traktując ten moment jak swego rodzaju sprawdzian. To zdecydowanie jest złe podejście a sam stres potrafi całkowicie uniemożliwić odbycie stosunku poprzez np. brak erekcji u partnera bądź zaciśnięcie mięśni wokół wejścia do pochwy u partnerki.

Zapraszamy do zapoznania się z szerokim zakresem informacji dotyczących inicjacji seksualnej. W poniższych artykułach, eksperci – lekarze i seksuolodzy, odpowiadają na pytania dotyczące między innymi gotowości psychicznej i emocjonalnej do odbycia stosunku, antykoncepcji, możliwych problemów oraz udzielają wielu cennych porad, które umożliwią przeżycie tej magicznej chwili możliwie najprzyjemniej i bez zbędnego stresu oraz ryzyka.