Połącz się z nami

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja

Antykoncepcja dla nastolatków

Podjęliście decyzję – rozpoczynacie współżycie seksualne. Zanim jednak to nastąpi, musicie wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Na początek – gratulacje, skoro to czytasz, oznacza to, że szukasz informacji na ten temat. A to już bardzo dobry początek. Odpowiednio dobrana antykoncepcja dla nastolatków powinna uwzględniać zarówno wpływ na organizm młodego człowieka jak i … sposób życia. Zatem jaka metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla ciebie?

Które metody nie są skuteczne?

Ten akapit celowo zamieszczamy na początku artykułu. Niestety, mimo wielu kampanii w szkołach, mimo dużego dostępu do wielu materiałów edukacyjnych, poziom wiedzy na temat antykoncepcji u niektórych młodych ludzi bywa zatrważający. Co więcej, nie chodzi tutaj nawet o brak antykoncepcji, ale o uważanie za skuteczne tych metod, które skuteczne… nie są. Prowadzi to do wielu ciąż, tragedii życiowych, zniszczenia planów, a często i do tkwienia w związku, który po kilku latach utrzymuje się tylko ze względu na dziecko. Zatem przezornie obalamy mity – jakich metod nie należy stosować?

Sposób „na pierwszy raz”
Fakt, że dziewczyna, która podejmuje współżycie seksualne jest dziewicą, nie ma najmniejszego znaczenia, jeśli chodzi o antykoncepcję. To nie jest żadne zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą.

Stosunek przerywany
Metoda na polega na wycofaniu członka z pochwy kobiety tuż przed wytryskiem. Dzięki niej każdego roku rodzą się piękne, zdrowe dzieci. Po pierwsze – bardzo często chłopak (wbrew swoim zapewnieniom) nie „zdąży” wyjąć członka. Po drugie, jak dowodzą najnowsze badania, żywe plemniki mogą znaleźć się także w preejakulacie – czyli w płynie wydobywającym się z penisa dłuższy czas przed samym wytryskiem.

„Kalendarzyk”
Czyli tzw. naturalne planowanie rodziny. Wielu ginekologów podkreśla, że jest to metoda bardziej przydatna przy planowaniu ciąży (pozwala na określenie dni płodnych) niż przy jej zapobieganiu. Ponadto, co istotne, prowadzenie kalendarzyka dni płodnych i niepłodnych sprawdza się u pań dojrzalszych, które mają ściśle uregulowane cykle miesiączkowe i które są bardzo doświadczone w swoich obserwacjach. Jednak nawet w takim przypadku owulacja, czyli jajeczkowanie, może się przesunąć – i wtedy właśnie widzimy dwie kreski na teście ciążowym.

Bez ingerencji hormonalnej?

Niektóre młode dziewczęta uznają, że skoro są już gotowe na stosunek seksualny, to równie dobrze mogą zażywać tabletki antykoncepcyjne albo zdecydować się na założenie hormonalnej wkładki domacicznej. Jednak wielu specjalistów podkreśla, że im mniej hormonalnej „interwencji” dla młodego organizmu, tym lepiej dla samej pacjentki. Jeśli jednak jesteś przekonana, że chcesz zażywać np. pigułki antykoncepcyjne, udaj się do lekarza ginekologa. Nigdy nie bierz „sprawdzonych” tabletek od koleżanki! Lekarz nie tylko oceni, które pigułki możesz zażywać, ale też nauczy cię, jak dokładnie je stosować i co robić, gdy np. zapomnisz o jednej tabletce.

Najbardziej polecana antykoncepcja dla nastolatków

Najbardziej polecanym środkiem antykoncepcyjnym dla nastolatków jest prezerwatywa. Jest tania, można bez skrępowania kupić ją w hipermarkecie, nie wymaga wizyty w gabinecie ginekologicznym, ma dużą skuteczność zapobiegania ciąży i – co odróżnia ją od np. tabletek hormonalnych – zapewnia duże zabezpieczenie przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli jednak prezerwatywa to dla was za mało – możecie podnieść poziom bezpieczeństwa seksu poprzez dodatkowe stosowanie np. globulek dopochwowych.

Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są nie tylko prezerwatywy dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Jeśli zatem interesuje was taka nowość (bo np. nie odpowiada wam używanie „tradycyjnej” prezerwatywy), udajcie się do apteki i spytać o taki produkt.

Gdy coś pójdzie nie tak… czyli pigułka po stosunku

Wiele nastolatków zadaje sobie to bardzo znaczące pytanie – „co, jeśli gumka pęknie?”. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ryzyko pęknięcia prawidłowo założonej i nieuszkodzonej (np. paznokciem) prezerwatywy jest bardzo małe. Prezerwatywa znacznie częściej zsuwa się z penisa – dlatego w trakcie stosunku należy co jakiś czas sprawdzić, czy znajduje się ona na swoim miejscu. Gdyby jednak doszło nie niepożądanych wydarzeń – spokojnie. Udajcie się czym prędzej do lekarza, by przepisał tabletkę „blokującą” zajście w ciążę – można ją zażyć do 72 godzin po stosunku. Co istotne – w przypadku, gdy będzie już za późno i dojdzie do zapłodnienia, tabletka nie zaszkodzi dziecku – nie ma zatem działania poronnego.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

Do góry