Połącz się z nami

Masturbacja bez tajemnic. To musisz wiedzieć!

Intymność

Masturbacja bez tajemnic. To musisz wiedzieć!

Masturbacja w naszym społeczeństwie jest poniekąd tematem tabu. Choć dotyczy większości z nas, mało kto otwarcie się do niej przyznaje. Wstyd oraz brak właściwej edukacji seksualnej w szkole rodzi wiele pytań, wątpliwości i niedomówień związanych z masturbacją. Czas najwyższy rozprawić się z mitami i odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące masturbacji, jakie napływają do naszej redakcji.

Co to jest masturbacja?

Masturbacja (inaczej określana jako onanizm lub samogwałt) to stymulacja własnych narządów płciowych oraz stref erogennych, w celu dostarczenia przyjemności oraz rozładowania napięcia seksualnego, bez udziału partnera bądź partnerki.

Kto się masturbuje?

Według badań seksuologów, masturbacja wśród dojrzewającej młodzieży, jest zjawiskiem powszechnym. Na podstawie anonimowych ankiet, przyjmuje się, że około 84% chłopców oraz 79% dziewcząt, między trzynastym a osiemnastym rokiem życia, regularnie masturbuje się. Jednak masturbacja dotyczy także osób u których proces dojrzewania już się zakończył, niezależnie czy są to osoby samotne czy też będące aktualnie w związkach. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że masturbacja wśród osób dorosłych występuje nieco rzadziej. Główna przyczyną tego staniu rzeczy są hormony płciowe, których poziom u osób dojrzałych jest niższy niż u nastolatków.

Z czego wynika masturbacja?

Masturbacja wynika z popędu płciowego i stanowi sposób na rozładowanie napięcia seksualnego bez odbywania stosunku płciowego. Poprzez pieszczoty własnych narządów płciowych i stref erogennych dochodzi do orgazmu, u mężczyzn kończącego się także wytryskiem nasienia. Na poziom napięcia seksualnego mają głównie wpływ hormony płciowe, których stężenie we krwi dojrzewającej młodzieży jest bardzo wysokie.

Czy masturbacja jest szkodliwa?

Masturbacja, o ile zachowamy w niej umiar, nie jest szkodliwa i nie ma negatywnego wpływu na dalsze życie seksualne. Stanowi naturalną metodę rozładowania napięcia seksualnego oraz jest pierwszym doznaniem seksualnym z jakim mamy do czynienia w trakcie rozwoju psychoseksualnego. Masturbacja stanowi wstęp do odkrywania własnej seksualności.

Masturbacja może mieć jednak negatywny wpływ na organizm, jeżeli w trakcie masturbacji wykorzystywane są przedmioty mogące wywołać zranienia lub niebezpieczne techniki będące wynikiem zaburzeń seksualnych, takie jak podduszanie.

O szkodliwości masturbacji możemy mówić także w momencie gdy prowadzi ona do izolacji od otoczenia oraz zastępuje w dorosłym życiu prawidłowy stosunek płciowy.

Czy masturbacja uzależnia?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, masturbacja, o ile zachowamy w niej umiar, nie ma szkodliwego wpływu na dalszy rozwój. U młodzieży, u której występuje okres tak zwanej burzy hormonalnej, codzienna masturbacja nie należy do rzadkości, jednak wraz z wiekiem staje się ona rzadsza.

Masturbacja może prowadzić jednak do uzależnienia u osób, które traktują masturbację nie jako metodę rozładowania napięcia seksualnego lecz jako sposób na odreagowanie wszelkich niepowodzeń w życiu oraz zaspokojenia potrzeb emocjonalnych.

Czy masturbacja może powodować zaburzenia erekcji?

W przypadku częstej masturbacji, przejściowe osłabienie erekcji jest naturalną reakcją organizmu. Wystarczy jednak kilka dni wstrzemięźliwości seksualnej a erekcje powinny wrócić do normy.

Czy masturbacja ma jakieś pozytywne efekty?

Masturbacja stanowi sposób rozładowania silnego napięcia seksualnego, które występuje u dojrzewającej młodzieży, poprzez co obniża poziom agresji oraz rozdrażnienie i dekoncentrację wywołaną napięciem seksualnym. W opinii seksuologów, masturbacja obniża także skłonność do przemocy seksualnej.

W przypadku młodych mężczyzn, masturbacja niweluje pojawiający się okresowo ból krocza i podbrzusza, wywołany nagromadzeniem się w jądrach dużej ilości nasienia.

Masturbacja może mieć także pozytywny wpływ na życie seksualne w przypadku gdy u mężczyzny występuje przedwczesny wytrysk.

Czy przez masturbację można stracić dziewictwo?

Nie, nie można. Choć sama masturbacja nie wpływa na fakt bycia dziewicą, gdyż na to ma wpływ jedynie odbycie pierwszego stosunku seksualnego, to istnieje ryzyko uszkodzeni błony dziewiczej podczas intensywnej masturbacji, połączonej z wkładaniem różnych przedmiotów do pochwy. O byciu dziewicą nie świadczy fakt posiadania błony dziewiczej ale odbycie pieszego stosunku seksualnego.

Czy nadużywanie masturbacji może powodować przemęczenie?

Masturbacja powoduje rozładowanie napięcia seksualnego, kończąc się na ogół orgazmem, który w przypadku mężczyzn, łączy się także z wytryskiem nasienia. Po tak silnych doznaniach seksualnych, organizm przechodzi w stan relaksacji.

W przypadku osób, które znacząco nadużywają masturbacji, może pojawić się zmęczenie, apatia oraz brak motywacji do jakichkolwiek działań. Tego typu objawy występują najczęściej u osób psychicznie uzależnionych od onanizmu, gdzie praktyki te służą bardziej zaspokojeniu potrzeb emocjonalnych, zaburzeń psychologicznych a nie zaspokojeniu popędu seksualnego.

Czy nałogowa masturbacja może mieć negatywny wpływ na życie seksualne?

Tak, w przypadku kiedy mamy do czynienia z nałogową masturbacją, gdy masturbacja przedkładana jest nad kontakt seksualny z partnerem bądź partnerką, możemy mówić o negatywnym wpływie onanizmu na życie seksualne. W tych przypadkach, osoba uzależniona od masturbacji, na skutek przyzwyczajenia się do silnych bodźców w trakcie jej trwania, może nie odczuwać satysfakcji seksualnej ze współżycia, a w przypadku mężczyzn – mieć problemy z utrzymaniem wzwodu. Leczenie tego typu zaburzeń polega między innymi na czasowej lub trwałej abstynencji od masturbacji.

Jaki jest wpływ masturbacji na plemniki? Czy ma ona zły wpływ na nasienie?

Masturbacja może oddziaływać na jakość nasienia. W przypadku okazjonalnej masturbacji, u mężczyzn, którzy nie odbywają aktualnie stosunków seksualnych, masturbacja pomaga podtrzymać funkcję jąder, poprawia jakość nasienia, poprzez „pozbywanie się” z organizmu starszych i uszkodzonych plemników. Wzrasta także ilość plemników w spermie.

W przypadku bardzo częstej masturbacji jak i częstych stosunków płciowych, może dojść do przejściowego zmniejszenia się liczby plemników w spermie. Wynika to z czystej fizjologii – produkcja plemników trwa dłużej niż wydzielanie substancji wchodzących w skład spermy.

Czy masturbacja to grzech?

Zgodnie z nauką wielu religii, w tym religii katolickiej, masturbacja jest czynem niedozwolonym, tak zwanym grzechem. Według nauki kościoła, wierni powinni powstrzymywać się od masturbacji.

Czy onanizowanie się może powodować skrzywienie penisa?

To mit, onanizowanie się nie powoduje jakichkolwiek zmian w obrębie narządów płciowych. Skrzywienie penisa jest najczęściej wadą wrodzoną, nabytą na skutek chorób bądź urazów podczas stosunków seksualnych. Jedyną sytuacją, gdy onanizowanie się może mieć wpływ na budowę narządów płciowych, jest użycie przedmiotów mogących powodować zranienia lub przerwanie błony dziewiczej.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Mój chłopak masturbuje się!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrycja, 16 lat: Ostatnio rozmawiałam ze swoim chłopakiem na temat masturbacji. On wyznał mi, że często...

 • Intymność

  Petting pod lupą: jak pieścić chłopaka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pieszczoty rękoma mogą być albo wprowadzeniem do seksu albo jego zamiennikiem – zwłaszcza, gdy nie czujesz...

 • Intymność

  Częste sny erotyczne – co oznaczają?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Chyba potrzebuję pomocy. Od kilku miesięcy mam poważny problem… ze snami. A dokładniej, ciągle mam sny...

 • Intymność

  Seks poza domem – tak czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój chłopak namawia mnie na seks poza domem. Chce, żebyśmy zrobili to gdzieś w ryzykownym miejscu...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja awaryjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chwilowe uniesienie i magiczna atmosfera, która towarzyszy relacjom między partnerami przed stosunkiem seksualnym czasami doprowadza do...

Do góry