Połącz się z nami

Masturbacja a wyrzuty sumienia

Intymność

Masturbacja a wyrzuty sumienia

„Pomóżcie. Mam bardzo duży problem. Chodzi o to, że dość często się masturbuję… a potem czuję z tego powodu duże wyrzuty sumienia. Próbowałem już wszystkiego, żeby się odzwyczaić. Nic nie pomaga i bardzo źle się z tym wszystkim czuję. Co robić?” Maciej, 15l.

Takie pytania dosyć często pojawiają się wśród młodych ludzi. Spójrzmy więc na sprawę konkretnie. Czy masturbowanie się jest czymś, czego powinniśmy się tak bardzo wstydzić?

Skąd to poczucie winy po masturbacji?
Choć powoli to się zmienia, to jednak od wielu lat jesteśmy wychowani w przekonaniu, że kwestie dotyczące seksualności są po prostu złe. Można to zauważyć po wielu komunikatach, które słyszymy od rodziców czy innych „Nie dotykaj siusiaka, fuj!”, „Zasłoń się, to okropne!”. Wstydzimy się swojej nagości i swoich ciał. Co więcej, niektóre kobiety (bo skrępowanie i zawstydzenie masturbacją to nie tylko domena mężczyzn) nawet wstydzą się „tam” zajrzeć.

Nikt oczywiście nie twierdzi, że ciało to coś publicznego i należy je wystawiać przy każdej okazji. Ale jest różnica między intymnością a uznawaniem, że ciało jest czymś okropnym. W naszym społeczeństwie uczymy się dopiero tego, że poznawanie swoich narządów to coś naturalnego, a nawet wskazanego.

Korzyści z masturbacji

Masturbowanie się nie jest powodem do poczucia winy. Aby sobie to uświadomić, warto zapoznać się z wszystkim, co pozytywnego się z nią wiąże.

Masturbacja nie zagraża naszemu zdrowiu
Jeśli się masturbujesz, to na skutek takiego działania nie grozi ci żadna choroba weneryczna czy np. AIDS. Co więcej, nie jest prawdą, że onanizowanie prowadzi np. do nowotworu – to stary mit, którym nie warto się przejmować.

Wyzwala „dobre hormony”
Czyli dopaminę oraz endorfiny, które poprawią ci humor. To czysta biologia – dla organizmu twoja masturbacja (jeśli wykonywana jest w rozsądnej częstotliwości), to coś pozytywnego.

Ułatwia zasypianie
Jeśli masz za sobą cały dzień wrażeń, które uniemożliwiają ci zaśnięcie, to właśnie masturbacja ci pomoże. Redukuje ona cały stres i napięcie, wprowadza w stan relaksu i wyzwala natychmiastową potrzebę odpoczynku.

Pozwala poznać swoje ciało
Nie tylko w kontekście seksualnych, ale też – zdrowotnym. Masturbacja doprowadza do przełamania pewnej bariery między swoimi genitaliami a nami samymi. Niszczy lęk przed spojrzeniem „w dół” (zwłaszcza u kobiet), redukuje skrępowanie. Dzięki temu możemy w porę odkryć np. infekcję i udać się z nią do lekarza.

Przygotowuje do aktywności seksualnej
I to wieloaspektowo! Po pierwsze – pozwala nauczyć się swojego ciała, odkryć, co sprawia mu przyjemność, jakie sfery należy dotykać, by odczuwać orgazm. Po drugie – masturbacja redukuje strach przed współżyciem, zaznajamia z tą konkretną sferą bez żadnego dużego „ryzyka” zawodu. Wiadomo już, o co mniej więcej chodzi, na czym właściwie ten seks ma polegać i do czego prowadzić.

Tak, ale… czyli kiedy masturbacja staje się problemem

Oczywiście czasem rzeczywiście masturbacja nie jest dobra, a okoliczności jej wykonywania rzeczywiście mogą budzić niepokój. Powinieneś / powinnaś wstrzymać się z taką „zabawą”, jeżeli:

  • Aby pobudzić się seksualnie, musisz robić sobie krzywdę (np. używać ostrych przedmiotów)
  • Rozpocząłeś / -łaś już życie seksualne ze stałym partnerem, ale rezygnujesz z seksu na rzecz masturbacji
  • Zauważasz, że twoje życie podporządkowane jest onanizowaniu się – na przykład nie możesz wyjść z domu, zanim „tego” nie zrobisz.
  • Podejrzewasz, że jesteś uzależniony od masturbacji – potrafisz onanizować się nawet po kilkanaście razy dziennie.

Wszystkie te sygnały świadczą o tym, że przestałeś / przestałaś już panować nad masturbacją. W takim przypadku warto rzeczywiście zrobić sobie mały „odwyk”, a jeśli to nie pomoże – udać się do seksuologa.

Zostaw wyrzuty sumienia
Każdy z nas ma wyrzuty sumienia z różnych powodów, jednak sam fakt masturbowania się z pewnością nie należy do tych rzeczy, które powinny rodzić u ciebie poczucie winy. Dlaczego? Powód jest prosty – nikogo przez to nie krzywdzisz, włącznie z sobą.

Więcej w kategorii Intymność

Do góry