Połącz się z nami

Korzyści z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Znałaś je?

Antykoncepcja

Korzyści z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Znałaś je?

Tabletki antykoncepcyjne mają jedno, podstawowe zadanie – zapobiec niechcianej ciąży. Ich wysoka skuteczność oraz uzyskiwany dzięki nim komfort podczas seksu sprawia, że sięga po nie coraz więcej dziewczyn. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że pigułki wpłyną na kilka dodatkowych aspektów związanych z ich ciałem.

Oto one – 7 faktów o pigułkach, które zachęcą cię do ich stosowania.

Pigułki znacznie zmniejszą ból miesiączkowy

To fakt, który zdecydowanie warto podkreślić. Pigułki antykoncepcyjne nie tylko sprawiają, że miesiączki stają się zdecydowanie krótsze – są one także o wiele mniej bolesne i intensywne. Często zdarza się, że lekarze ginekolodzy przepisują młodziutkim dziewczynom tabletki antykoncepcyjne tylko po to, aby zmniejszyć u nich ogromny ból odczuwany właśnie podczas miesiączek. To naprawdę świetnie działa – a wszystko dlatego, że nie są to „prawdziwe” miesiączki, ale krwawienie wynikające z chwilowego odstawienia hormonów.

Pigułki sprawią, że twoje miesiączki będą bardziej regularne

A mówiąc konkretnie – będą punktualne jak w zegarku. Koniec z zastanawianiem się, kiedy w końcu pojawi się łaskawa miesiączka, czy przypadkiem się nie spóźni, czy nie spowoduje to twojego stresu albo czy nie zepsuje ci planów. Miesiączka pojawiająca się dokładnie dwa dni po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania – to jest to!

Zażywanie pigułek sprawi, że będziesz miała mniej włosów na ciele

Powiedzmy sobie szczerze – to wspaniała wiadomość także dla tych dziewczyn, które nie cierpią na specjalnie silne owłosienie. Nawet, jeśli masz mało włosków, to przecież dobrze byłoby mieć ich jeszcze mniej, prawda?

Owłosienie na rękach i nogach staje się delikatniejsze i jest go mniej, ponieważ zażywanie pigułek powoduje spadek poziomu androgenów w organizmie. Tak, jak w przypadku zbyt dużych dolegliwości bólowych, tak i tutaj lekarze czasem przepisują pacjentkom pigułki tylko po to, aby zmniejszyć dolegliwość pacjentki. Wygląda więc na to, że znacznie rzadziej będziesz sięgała po swoją maszynkę do golenia!

Dzięki pigułkom twoja fryzura (na głowie) będzie bujniejsza!

Według niektórych dziewczyn, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że włosy na głowie stają się zdrowsze, mocniejsze i bardziej błyszczące. Trudno jednoznacznie wyjaśnić ten fakt. Niemniej, wiele dziewczyn twierdzi, że właśnie rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej sprawiło, że w końcu zaczęły cieszyć się przepięknymi, bujnymi czuprynami!

Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają trądzik!

Trądzik występuje z dwóch powodów. Pierwszym są bakteryjne nadkażenia skóry, drugim –niewyrównana gospodarka hormonalna (w tym nadmiar androgenów). Jako, że pigułki antykoncepcyjne zmniejszają poziom androgenów właśnie oraz doprowadzają poziom hormonów „do ładu”, wiele dziewczyn je zażywających zauważa znakomitą poprawę kondycji skóry.

Jest to tak znany fakt, że dermatolodzy przyjmujący w gabinetach młode dziewczyny z trądzikiem bardzo często zalecają im właśnie taką kurację hormonalną. Uwaga – dotyczy to nawet tych dziewczyn, które wcale nie planują rozpoczęcia współżycia seksualnego!

Zażywanie pigułek zmniejsza ryzyko występowania raka

Co do samego wpływu pigułek na możliwe zachorowanie – tutaj zdania są podzielone. Póki co naukowcy kierują się w stronę teorii, że pigułki zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajnika, ale zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu trzonu macicy oraz piersi.

Z drugiej jednak strony – kobiety zażywające pigułki o wiele częściej odwiedzają ginekologa (choćby z tego powodu, że potrzebują nowych recept). Przy okazji są badane, więc o wiele szybciej diagnozuje się u nich rożne zagrożenia związane z nowotworem.

Pigułki antykoncepcyjne umożliwiają przesunięcie terminu miesiączki.

Przesunięcie jest bardzo proste – wystarczy po prostu zażyć pigułki z nowego opakowania, bez robienia zalecanej przerwy. Tym sposobem możesz przenieść miesiączkę o kilka dni – i np. cieszyć się zabawą na jakieś ważnej imprezie albo wakacjami bez miesiączki. Lekarze zalecają ostrożność w takich działaniach – nie jest to metoda, którą można stosować notorycznie. Ale jednorazowe skorzystanie z takiej możliwości na pewno nie odbije się negatywnie na twoim zdrowiu.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

Do góry