Połącz się z nami

Jak obliczyć dni płodne?

Antykoncepcja

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Każda kobieta, powinna wiedzieć jak przebiega ten cykl oraz kiedy wypadają jej dni płodne. Zatem jak obliczyć dni płodne?

Od momentu gdy wystąpi u dojrzewającej nastolatki pierwsza miesiączka, rozpoczyna się, bardziej lub mniej regularny, cykl miesiączkowy. Każda kobieta powinna wiedzieć jak on przebiega oraz kiedy wypadają dni płodne – ma to ogromne znaczenie w kontekście zrozumienie co aktualnie dzieje się z ciałem oraz jakie procesy w nim zachodzą.

Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego to zarazem pierwszy dzień nowego cyklu. W organizmie kobiety zachodzą wtedy zmiany hormonalne mające na celu przygotowanie między innymi macicy do potencjalnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Samo krwawienie miesiączkowe, jest spowodowane złuszczaniem starej wyściółki macicy, która jest zastępowana następnie przez nową.

Najczęściej, w samym środku trwania cyklu miesięcznego występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia. Uwolniona komórka jajowa podąża jajowodami do macicy.

Jak zatem obliczyć dni płodne?

Aby obliczyć dni płodne, posłużymy się przykładem. Załóżmy, że nasz cykl miesięczny trwa 28 dni. Przy założeniu, że owulacja następuje w samym środku trwania cyklu – w naszym przypadku 14-tego dnia mamy do czynienia z owulacją. W tym momencie istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Choć sama komórka jajowa obumiera stosunkowo szybko, bo nawet w ciągu 24 godzin, to ze względu na żywotność plemników, które w organizmie kobiety mogą przetrwać od 2 do 5 dni, uznaje się, że dni płodne, przypadają w takim wypadku na cztery dni przed owulacją i cztery dni po owulacji, czyli najczęściej między 10 a 18 dniem cyklu miesięcznego. Analogiczne wyliczenia, możemy wykonać dla cykli miesiączkowych o innym okresie trwania.

Obliczanie dni płodnych a antykoncepcja

Choć okres w którym istnieje możliwość zapłodnienia jest stosunkowo krótki, stosowanie kalendarza dni płodnych, nie jest metodą świadomej antykoncepcji. Dlaczego? Otóż ze względu na wahania hormonalne, stres, dietę, zmianę klimatu oraz inne czynniki działające na nasz organizm, dzień wystąpienia owulacji może ulegać znacznym przesunięciom. Jest to szczególnie istotne w przypadku nastolatek, które nie posiadają uregulowanego cyklu miesiączkowego a dodatkowo, występuje u nich tak zwana „burza hormonalna”, która wpływa na dzień wystąpienia owulacji.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Antykoncepcja

Do góry