Połącz się z nami

Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

Antykoncepcja

Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tego typu środki nie są szeroko rozreklamowane, a przez to ich działanie czy skuteczność jest większości osób szerzej nieznane. Jeśli jednak zgłębić tematykę środków plemnikobójczych i bliżej im się przyjrzeć, mogą one stać się dobrą alternatywą dla innych środków, takich jak na przykład tabletki antykoncepcyjne. Aby zwiększyć skuteczność środków plemnikobójczych i lepiej zabezpieczyć się przed ciążą, dobrze jest stosować zdwojony atak, czyli używać prezerwatyw w towarzystwie spermicydów.

To co stanowi największą zaletę środków plemnikobójczych to z pewnością możliwość doraźnego stosowania. Jeśli więc nie mamy stałego partnera seksualnego, a jedynie od czasu do czasu uprawiamy seks, to tego typu rozwiązania są jak najbardziej wskazane. Ogólna dostępność tego typu środków także powinna zachęcać do coraz powszechniejszego stosowania. Młode osoby chętnie po nie sięgają, ponieważ można je kupić bez recepty oraz nie występuje potrzeba wcześniejszego badania ginekologicznego. Przed użycie warto jednak zapoznać się ze składem danego środka, ponieważ istnieje ryzyko uczulenia na któryś z jego składników.

Spermicydy opierają się główne na substancjach chemicznych, których zadaniem jest zablokowanie przedostania się plemników do macicy. Te środki chemiczne to najczęściej nonoxynole, które dziś występują w składzie wszystkich dostępnych na polskim rynku środków plemnikobójczych.  Różnorodne formy środków plemnikobójczych sprawiają, że zapewne każdy znajdzie coś odpowiedniego i wygodnego dla własnego organizmu. Mamy więc do wyboru pianki, żele, kremy, globulki czy też tabletki dopochwowe. Zasada działania i obsługa środków plemnikobójczych jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet niedoświadczona seksualnie osoba. Środki te są oczywiście przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet, więc to one powinny decydować o ich formie. Przed samym stosunkiem należy umieścić substancję głęboko w pochwie. Można to uczynić za pomocą czystych rąk lub też akcesoriów dołączonych do spermicydów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dla kogo tego typu środki są najlepsze czy najbardziej wskazane. Badania potwierdzają jednak, że najczęściej sięgają po nie osoby przed 18 rokiem życia, które dopiero zaczynają swoją przygodę z własną seksualnością. Jednak tak jak wszystkie metody antykoncepcyjne, również spermicydy posiadają wady oraz zalety.

Największym plusem w przypadku młodych osób jest oczywiście ogólna dostępność, minusem jest natomiast niższa skuteczność. Do zalet zaliczymy oczywiście możliwość nabycia środków bez recepty oraz w różnego rodzaju punktach handlowych. Oprócz obiektów farmaceutycznych możemy nabyć środki plemnikobójcze także na stacjach benzynowych, a nawet w supermarketach. Tego typu metoda antykoncepcyjna jest także wskazana jako dodatkowy środek przy pierwszych zbliżeniach seksualnych, kiedy ból może dać o sobie znać. Dzięki specyficznemu działaniu środków, zmniejszają one tarcie poprzez nawilżenie narządów płciowych kobiety. Jest to bardzo ważne także z punktu widzenia komfortu psychicznego młodej kobiety, która bardzo często ma w głowie obraz okropnego bólu podczas pierwszego zbliżenia seksualnego. Za używaniem tego typu środków stoi także stosunkowo niska cena. Jest ona porównywalna z ceną prezerwatyw, więc klasyczne gumki często są zastępowane przez globulki czy pianki. Środki nie posiadają także żadnych skutków ubocznych.

Jeśli chodzi o minusy to przede wszystkim jest to dość niewygodna metoda. Po zaaplikowaniu środka plemnikobójczego często należy odczekać kilkanaście minut. W tym czasie czar i atmosfera przed zbliżeniem może prysnąć. Istnieje także konieczność stosowania spermicydów każdorazowo przed stosunkiem, przy częstym stosowaniu może więc okazać się to nieco uciążliwe. Uczucie pojawiającej się substancji pieniącej może także powodować uczucie dyskomfortu zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Skuteczność środka może być zwiększona poprzez kupno w aptekach oraz dokładne sprawdzenie daty przydatności. Po stosunku seksualnym najlepiej nie podmywać się przez około 6 godzin, tak aby środek mógł w pełni zadziałać.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między...

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

 • Antykoncepcja

  Plusy i minusy różnych metod antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu współżycia? Świetnie, ale zanim dojdzie do tego pierwszego razu, koniecznie się...

 • Antykoncepcja

  Dni płodne i owulacja

  Autor: Redakcja TeenZone

  Owulacja oraz powiązane z nią dni płodne, to podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i świadomości seksualnej każdej...

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

Do góry