Połącz się z nami

Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

Antykoncepcja

Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o niej dowiaduje. Dlatego też coraz więcej młodych ludzi sięga po statystycznie bardzo pewne metody antykoncepcji. Niestety, nie istnieje sposób, który chroniłby przed ciążą w 100%. Dlatego warto dowiedzieć się, w jakiś sytuacjach prawdopodobieństwo „wpadki” rośnie oraz jak zachować się, gdy na przykład pęka prezerwatywa.

Różne metody antykoncepcji, różne zagrożenia
Wbrew pozorom nie jest tak, że tylko prezerwatywa może „zawieść”, a wszelkie inne metody są znacznie bezpieczniejsze. Tak naprawdę każdy sposób zabezpieczenia się przed ciążą może zadziałać niewystarczająco – dlatego przedstawiamy listę wszystkich zagrożeń związanych z tym tematem.

Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne zażywa coraz więcej nastolatek – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z ginekologiem i ustaleniu odpowiedniego rodzaju pastylek. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach i ta metoda może zawieźć. Prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych rośnie w poniższych przypadkach:

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są nieregularnie
Niestety, jak dowodzą liczne badania, wiele kobiet przyjmuje tabletki antykoncepcyjne nieregularnie – zapominając o jednej czy dwóch w ciągu całego cyklu. Większość pań nie zdaje sobie sprawy, że w takim przypadku zwykle konieczne jest dodatkowe zabezpieczanie się przed ciążą – aż przez tydzień.

Plaster antykoncepcyjny nie jest zmieniany w odpowiednim czasie
Plaster antykoncepcyjny, będący alternatywą dla tabletki, jest dobrym rozwiązaniem dla „zapominalskich” dziewcząt, ponieważ trzeba go wymieniać znacznie rzadziej, niż zażywa się tabletkę. Jednak i w tym przypadku, gdy plaster nie zostanie zmieniony na czas, może dojść do nieplanowanego poczęcia dziecka.

Nadwaga a tabletki antykoncepcyjne
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy BMI o wartości ponad 25, czyli u dziewcząt ze sporą nadwagą, skuteczność antykoncepcji hormonalnej maleje. Dlatego tak istotne jest, aby dokładnie spytać o tę kwestię swojego lekarza ginekologa.

Wymioty a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych
Jeśli nastolatka, która przyjmuje doustną antykoncepcję, zatruje się na przykład nieświeżym śniadaniem i zwraca je w czasie do 5 godzin po przyjęciu tabletki, powinna przez tydzień zabezpieczać się w dodatkowy sposób. Nie każda kobieta czy dziewczyna o tym wie – a skutkiem mogą być właśnie dwie kreski na teście ciążowym.

Przyjmowanie leków
Hipotetyczna sytuacja. Dziewczyna, która od paru miesięcy przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, „łapie” zapalenie oskrzeli. Idzie do lekarza, który – nie pytając o antykoncepcję, przepisuje antybiotyk. Trzy tygodnie później okazuje się, że nastolatka jest w ciąży. Powodem jest właśnie łączenie leków – jednak o takim zagrożeniu nie wszyscy wiedzą.

Co zmniejsza skuteczność prezerwatyw?

W przypadku stosowania prezerwatywy większość nastolatków obawia się ewentualnego jej pęknięcia. Nie jest to jednak jedyna okoliczność, kiedy to zabezpieczenie może zawieźć. Kiedy jeszcze może się tak zdarzyć?

Zbyt późne założenie prezerwatywy
Ze świecą szukać ludzi, którzy lubiliby stosowanie prezerwatyw. „Gumka” obniża przyjemność z seksu, czasem zabija klimat, pachnie gumą – mimo substancji zapachowych. Czasem jest więc zakładana przed samym końcem stosunku. Niestety, to wielki błąd – jak bowiem dowodzą badania, w preejakulacie, czyli płynie, który wydobywa się z penisa przed wytryskiem, również znajdują się plemniki. Plemniki, które z całą pewnością mogą zapłodnić komórkę jajową.

Nieprawidłowe założenie prezerwatywy
Niewielu z nas czyta instrukcje obsługi prezerwatywy – bo co może być trudnego w jej założeniu? Czasem skutkuje to błędem, na przykład w postaci założenia zabezpieczenia z powietrzem w środku albo bez miejsca na spermę. Taka prezerwatywa z łatwością może pęknąć.

Zniszczenie prezerwatywy w trakcie zakładania
W dużym podnieceniu trudno o spokojne ruchy rąk. Dlatego zdarza się, że prezerwatywa niszczona jest paznokciem, bransoletką czy zamkiem błyskawicznym. Mała dziurka w gumie może być niewidoczna – ale z całą pewnością wystarczająca dla plemników.

Złe przechowywanie prezerwatywy
Większość nastolatków nosi prezerwatywę w kieszeni spodni albo w portfelu. To błąd! Takie jej przechowywanie może również doprowadzić do jej uszkodzenia, a konsekwencje – są do przewidzenia.

Co zmniejsza skuteczność metod naturalnych?

Czyli liczenie cyklu albo – przyjmując tę metodę za naturalną pod względem braku stosowania innych środków – stosunek przerywany. Każda z tych metod ma bardzo niski poziom skuteczności z wielu względów – np. owulacja może się przesunąć albo partner nie zdąży wysunąć penisa na czas. I już mamy wpadkę.

Co robić, gdy zabezpieczenie zawodzi?
W przypadku, gdy pominiemy pigułkę albo gdy pęka prezerwatywa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Może on zaproponować tzw. tabletkę po – czyli taką, która zapobiega ewentualnemu zapłodnieniu. Jednak z uwagi, że przez niektórych specjalistów tabletka ta uważana jest za wczesnoporonną, należy dokładnie przedyskutować tę kwestię z lekarzem.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

Do góry