Połącz się z nami

Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

Antykoncepcja

Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

Długo zwlekałaś z testem, ale w końcu zdobyłaś się na odwagę. Po cichu liczysz na jedną kreskę, ale… no tak, stało się najgorsze – test jest pozytywny! Przerażenie jest w tym momencie zupełnie naturalną reakcją, ale daj sobie jeszcze chwilę, zanim ulegniesz emocjom. Chociaż szanse na to są dość małe, to jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo, że za pozytywny wynik testu odpowiada coś innego, niż ciąża.

Fałszywie dodatni test ciążowy – możliwe przyczyny

Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia i to w dodatku podczas dni płodnych, opóźnia ci się miesiączka i do tego czujesz, ze coś jest „nie tak”, to nie ma co doszukiwać się innych przyczyn pozytywnego testu, niż właśnie ciąża. Czasem jednak jest inaczej. Stosunek odbył się tuż przed miesiączką albo zabezpieczaliście się? Wówczas warto upewnić się, czy test ciążowy nie kłamie. Oto powody, które mogą stać za jego fałszywie dodatnim wynikiem:

Test odczytany zbyt późno

Bardzo wiele przypadków paniki pt. „O Boże, jestem w ciąży”, wynika z przeprowadzenia testu ciążowego niezgodnie z instrukcją. Szczerze? Wiele dziewczyn nawet nie czyta ulotek dołączonych do opakowania! Tymczasem w instrukcji jest wyraźnie napisane, aby nie odczytywać testu po upływie 10 minut. Powodem są reakcje chemiczne, które zachodzą w teście wraz z upływem czasu. Jeśli sięgniesz po test po np. trzech godzinach, możesz zatem zobaczyć dodatkową kreseczkę. Było tak w przypadku Darii:

– Jakieś trzy miesiące temu zobaczyłam na teście dwie kreseczki. Na początku ich nie było – robiłam test rano. Ale popołudniu, gdy wróciłam ze szkoły, znowu zerknęłam i zamarłam. Byłam przerażona. Na szczęście mam mądrą kuzynkę, która wyjaśniła mi, że to nic nie znaczy. Zrobiłam kolejny test następnego dnia i był negatywny. Oczywiście od razu wyrzuciłam go do kosza. Wkrótce potem dostałam miesiączkę – śmieje się Daria.

Zatem pamiętaj: czekasz trzy do pięciu minut i wyrzucasz test. Koniec historii.

Torbiele na jajnikach

Torbiele to inaczej niezłośliwe guzy, które mogą pojawiać się między innymi na jajnikach właśnie. Nieprawdą jest, że problem ten dotyka tylko dorosłe kobiety – z powodu torbieli mogą cierpieć nawet nastolatki! Torbiele mogą produkować hormon hCG w organizmie, co skutkuje pozytywnym wynikiem testu ciążowego.

Aby sprawdzić, czy przypadkiem to właśnie torbiel nie jest przyczyną wyniku testu, musisz udać się na USG do ginekologa. Jednocześnie badanie to może wykluczyć lub potwierdzić ciążę. Jeśli okaże się, że wszystkiemu winna jest torbiel – czeka cię mały zabieg.

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych

Obecnie coraz więcej nastolatków cierpi z powodu depresji i – na szczęście, coraz więcej z nich postanawia z tym walczyć poprzez zażywanie leków przeciwdepresyjnych. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że efektem ubocznym tabletek może być właśnie fałszywie dodatni wynik testu ciążowego. Mówi o tym Ewelina:

– Rok temu przeżywałam depresję i brałam leki. Zaczęły naprawdę super działać. Świetnie się czułam, miałam energię do życia, lepiej szło mi w szkole i poznałam super chłopaka. Same plusy! I wtedy zaczął spóźniać mi się okres. Kiedy zrobiłam test i zobaczyłam dwie czerwone kreski, byłam załamana – przecież się zabezpieczaliśmy! Znowu wszystko miało się zawalić? Poszłam do ginekologa, wykluczył ciążę. Porozmawialiśmy trochę i okazało się, że to przez leki. Boże, co za ulga! – podkreśla Ewelina.

Nadczynność tarczycy

Ostatnim z bardziej prawdopodobnych powodów testu fałszywie pozytywnego jest nadczynność tarczycy. Choroba ta bardzo często jest niezdiagnozowana przez wiele miesięcy i może „ujawnić się” właśnie w tak nietypowy sposób.

Objawami nadczynności tarczycy jest między innymi: chudnięcie, kołatania serca, wypadanie włosów albo nieregularne miesiączki. Jeśli coś z tych objawów jest ci bliskie, a ginekolog wyklucza ciążę, to warto udać się do lekarza endokrynologa.

By nabrać pewności czy test ciążowy jest wiarygodny

Pamiętaj, że nawet, jeśli coś ci „nie pasuje” i nie wierzysz w pozytywny wynik testu, to i tak musisz udać się do lekarza, aby wykluczyć taki stan. Czasem bowiem nawet dobre zabezpieczenie zawodzi i chociaż trudno w to uwierzyć… za kilka miesięcy zostaniesz mamą.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

 • Antykoncepcja

  Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ciąża w wieku szesnastu czy siedemnastu lat jest zwykle prawdziwym dramatem dla pary, która się o...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja awaryjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chwilowe uniesienie i magiczna atmosfera, która towarzyszy relacjom między partnerami przed stosunkiem seksualnym czasami doprowadza do...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

Do góry