Połącz się z nami

Dni płodne i owulacja

Antykoncepcja

Dni płodne i owulacja

Owulacja oraz powiązane z nią dni płodne, to podstawowe pojęcia dotyczące zdrowia i świadomości seksualnej każdej kobiety. Zapraszamy do przeczytania naszego mini poradnika z którego dowiesz się czym jest cykl miesiączkowy, owulacja oraz jak wyznaczyć dni płodne.

Dni płodne oraz owulacja to dwa pojęcia nieodłącznie związane z cyklem miesiączkowym. Niezależnie czy miesiączkujesz już regularnie czy też masz za sobą dopiero kilka pierwszych, nieregularnych miesiączek, wiedza na temat owulacji oraz powiązanych z nią tak zwanych dni płodnych, to podstawowa wiedza jaką powinna posiadać każda kobieta.

Cykl miesiączkowy, w zależności od organizmu kobiety, może trwać od 21 do nawet 35 dni, przy czym, przyjmuje się, że najczęściej występującym cyklem miesiączkowym jest cykl liczący 28 dni i to na jego przykładzie omówimy występowanie owulacji i dni płodnych. Cykl miesiączkowy zaczyna się pierwszego dnia okresu, kiedy to pojawiają się oznaki krwawienia.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy (inaczej cykl menstruacyjny), składa się z kilku faz. Pierwsza z nich to faza krwawienia czyli tak zwana miesiączka. Trwa ona w zależności od organizmu kobiety od 3 do 5 dni. Podczas tej fazy, nabłonek wyścielający macicę zostaje usunięty z macicy wraz z krwią. Kolejne fazy to faza dojrzewania komórki jajowej, faza jajeczkowania czyli tak zwana owulacja oraz kończąca cykl miesiączkowy – faza ciałka żółtego.

Owulacja

Pod wpływem żeńskich hormonów, w jajniku zaczyna dojrzewać komórka jajowa. W tym samym czasie w macicy tworzy się gąbczasta wyściółka umożliwiająca zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Mniej więcej w połowie cyklu, na ogół 14 dnia, następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Moment uwolnienie komórki jajowej z jajnika to owulacja (jajeczkowanie). W tym momencie, pęknięty pęcherzyk Graafa, w którym w jajniku, dojrzewała komórka jajowa, przekształca się w ciałko żółte. Zadaniem ciałka żółtego jest produkcja progesteronu, hormonu przygotowującego błonę śluzową wyścielającą macicę, na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i umożliwienie jej dalszego wzrostu.

Dni płodne

Dni płodne to właśnie te dni, w których dojrzała komórka jajowa uwolniona z jajnika, może połączyć się z plemnikiem. W trakcie dni płodnych istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Choć komórka jajowa może połączyć się z plemnikiem tylko przez około 24 godziny po jej uwolnieniu, dni płodne nie są ograniczone do dnia owulacji.

Za dni płodne uznaje się trzy dni przed owulacją oraz dwa dni po owulacji. Dlaczego? Wpływ na to ma żywotność plemników, które mogą w sprzyjających warunkach przetrwać nawet do 72 godzin.

Dni płodne a antykoncepcja

Metoda antykoncepcji w której obliczamy dni płodne a następnie powstrzymujemy się od współżycia na 3 dni przed owulacją oraz 2 dni po owulacji, jest metodą o bardzo niskiej skuteczności. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Po pierwsze, u nastolatek i młodych kobiet cykl miesiączkowy jest stosunkowo nieregularny. Tylko około dwanaście procent kobiet ma regularne cykle miesiączkowe. Powoduje to, że określenie dni w którym wystąpi owulacja jest mało precyzyjne. Dodatkowo  stres, choroby oraz warunki środowiskowe mogą wpłynąć na przesunięcie dnia owulacji i może ona wystąpić między 13 a 16 dniem cyklu miesiączkowego. Wpływa to tym samym na okres w którym istnieje największe ryzyko zajścia w ciążę.

Objawy owulacji – czyli kiedy występuje owulacja?

Choć stuprocentowe określenie momentu kiedy występuje owulacja jest bardzo trudne a w warunkach domowych obarczone ryzykiem błędu, istnieją pewne objawy owulacji. Aby je dostrzec, konieczne jest jednak dokładne poznanie własnego ciała. W zależności od długości cyklu, owulacja najczęściej występuje między trzynastym a piętnastym dniem od pierwszego dnia miesiączki. Towarzyszyć jej może podwyższona temperatura – jest to objaw owulacji wykorzystywany przy termicznej metodzie antykoncepcji naturalnej. Innym objawem owulacji może być niewielki ból oraz plamienie spowodowane pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, z którego uwalniana jest komórka jajowa.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Długo zwlekałaś z testem, ale w końcu zdobyłaś się na odwagę. Po cichu liczysz na jedną...

 • Antykoncepcja

  Plusy i minusy różnych metod antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o rozpoczęciu współżycia? Świetnie, ale zanim dojdzie do tego pierwszego razu, koniecznie się...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

Do góry