Połącz się z nami

Czy pierwszy raz boli?

Intymność

Czy pierwszy raz boli?

Pierwszy stosunek jest ogromny wydarzeniem i przeżyciem za razem w życiu każdego młodego człowieka. Towarzyszy mu często niepokój, stres oraz liczne pytania. Pytaniem, które bardzo często pojawia się, szczególnie wśród dziewcząt, jest to, dotyczące bólu podczas pierwszego razu.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy pierwszy raz boli, bo jest to uzależnione od wielu czynników. Wpływ na to ma zarówno stres, strach przed niechcianą ciążą jak i budowa anatomiczna, a konkretnie to, jak zbudowana jest błona dziewicza. Istnieją jednak podstawowe zasady, których przestrzeganie pozwoli zmniejszyć lub też całkowicie wyeliminować ból podczas pierwszego stosunku.

Co zrobić aby pierwszy raz nie bolał?

Po pierwsze bardzo ważnym czynnikiem jest tu nastawienie psychiczne kobiety. Dlatego tak istotne jest aby była ona pewna, że chce z danym partnerem odbyć swój pierwszy stosunek seksualny. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie śpiesz się, warto z tą decyzją poczekać na właściwego partnera.

Skoro jesteśmy już przy nastawieniu psychicznym, warto też zminimalizować strach przed niechcianą ciążą. Możemy to osiągnąć świadomie wybierając odpowiednią metodę antykoncepcji. Czy będą to tabletki antykoncepcyjne czy też prezerwatywa połączona ewentualnie z globulkami plemnikobójczymi, jest to indywidualna decyzja.

Bardzo ważne jest także aby podczas pierwszego razu się nie spieszyć. Należy wybrać taki czas i miejsce w którym będziemy pewni iż nikt nam nie przeszkodzi. Długa gra wstępna jest również kluczowym elementem.

Wybierając pozycję seksualną na pierwszy raz, nie warto eksperymentować. Najlepsza będzie pozycja klasyczna, w której kobieta leży na plecach. Podczas pierwszego razu możemy też podłożyć poduszkę pod pupę oraz przyciągnąć kolana do klatki piersiowej. Taka pozycja ułatwi partnerowi penetrację oraz znacząco zminimalizuje ból.

Ból podczas pierwszego razu był bardzo silny. Co to znaczy?

Na odczuwanie bólu podczas pierwszego razu ma wpływ bardzo dużo czynników – stres, strach oraz zbytni pośpiech, przekładający się na niedostateczne nawilżenie pochwy. Dodatkowo, u kobiet, które nie do końca są przekonane do odbycia swojego pierwszego stosunku płciowego – ulegają tylko i wyłącznie namowom partnera – może wystąpić skurcz mięśni pochwy, będący reakcją obronną organizmu. Właśnie dlatego, tak ważne jest, aby nie spieszyć się ze swoim „pierwszym razem”, znaleźć odpowiedniego partnera oraz zadbać o komfort psychiczny jaki daje odpowiednio dobrana antykoncepcja oraz sprzyjające warunki.

Boję się, że pierwszy raz bardzo boli. Czy słusznie?

O tym, czy podczas pierwszego razu kobieta będzie odczuwała jakikolwiek ból, decyduje wiele czynników, wśród których warto wymienić budowę anatomiczną (w tym budowę samej błony dziewiczej), odpowiednie nastawienie psychiczne oraz pozycję seksualną na pierwszy raz. Szczególnie nastawienie psychiczne ma ogromne znaczenie na stopień odczuwanego bólu – kobieta powinna być całkowicie pewna, że chce z danym partnerem przeżyć swój pierwszy stosunek seksualny. Nie warto się spieszyć jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętać także należy o antykoncepcji, co ograniczy strach przed niechcianą ciążą. Długa gra wstępna wpłynie na odpowiednie nawilżenie pochwy co także znacząco zmniejszy ból.

Czy pierwszy raz boli także chłopaka?

Nie, chłopak podczas pierwszego razu nie odczuwa jakiegokolwiek dyskomfortu związanego ze stosunkiem seksualnym oraz nie czuje nawet minimalnego bólu, niezależnie czy jego partnerka jest dziewicą czy też nie.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Spirala antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spirala antykoncepcyjna często bywa nazywana wkładką wewnątrzmaciczną lub też wkładką antykoncepcyjną. Tego typu metoda antykoncepcji budzi...

 • Intymność

  Masturbacja – wasze najczęstsze pytania

  Autor: Redakcja TeenZone

  O masturbacji, wręcz pozorom, wiemy niewiele – tyle tylko, że robi to właściwie prawie każdy ;-)....

 • Antykoncepcja

  Korzyści z zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Znałaś je?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tabletki antykoncepcyjne mają jedno, podstawowe zadanie – zapobiec niechcianej ciąży. Ich wysoka skuteczność oraz uzyskiwany dzięki...

 • Antykoncepcja

  Wstęp do antykoncepcji

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieje uniwersalna i idealna metoda antykoncepcji, dzięki której będziemy mieli 100% pewności i ochrony przed...

 • Intymność

  Mikroflora pochwy – dlaczego jest tak ważna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czy spotkałaś się kiedyś z terminem: „mikroflora pochwy”? Zapewne nie, a jeśli nawet, to nie przywiązywałaś...

Do góry