Połącz się z nami

Brak okresu przy braku ciąży – co może być przyczyną?

Ciąża

Brak okresu przy braku ciąży – co może być przyczyną?

„Pomóżcie! Mam poważny problem. Od roku miesiączkuję regularnie, nie miałam z tym żadnych problemów. I nagle mój okres po prostu przestał się pojawiać! Spóźnia się już dwa miesiące, a ja świruję z nerwów. Może jestem na coś ciężko chora? Nie mogę być w ciąży – jestem dziewicą, nie mam nawet chłopaka. O co chodzi? Tylko nie piszcie, że muszę iść do ginekologa!” Marika, 15l.

Kiedy okres się spóźnia, większość z nas myśli o jednym – ciąża! Co jednak w sytuacji, gdy – tak, jak Marika, wcale nie uprawiasz seksu albo i nawet nie pieścisz się z chłopakiem? Cóż, przyczyn braku okresu może być więcej, niż się spodziewasz.

Niewłaściwa praca hormonów

Problemy z układem hormonalnym ma naprawdę wiele kobiet – istnieje więc jakieś prawdopodobieństwo, że niestety jesteś wśród nich. Jedną z częstszych chorób o podłożu hormonalnym, która może skutkować brakiem miesiączki, jest zespół policystycznych jajników. Spokojnie – to choroba, którą można leczyć. Aby jednak to zrobić, należy udać się do lekarza. Lepiej teraz, niż później – zespół policystycznych jajników, długo nie leczony, może utrudniać późniejsze zajście w ciążę.

Stres a miesiączka

Zastanów się, czy przypadkiem ostatnio nie zdarzało ci się bardziej przejmować różnymi sprawami. Stres jest bowiem bardzo częstą przyczyną opóźnienia się miesiączki! Zerwanie z ukochanym chłopakiem, kłótnie rodziców albo nawet ich rozwód, kłopoty w szkole – miewałaś ostatnio takie problemy? Czasem też stres działa jak spirala. Stresujesz się szkołą, więc okres się spóźnia. W końcu zaczynasz się martwić tym, że on się nie pojawia, a im dłużej go nie ma, tym większy stres przeżywasz. I to też opóźnia miesiączkę!

Odchudzanie się a brak miesiączki

To jedna z najczęstszych przyczyn zatrzymania się miesiączki u nastolatek. Problem ten może cię dotyczyć, jeśli ostatnio (może przed latem?) postanowiłaś, że zrzucisz kilka kilogramów. Albo odchudzasz się już od dawna.

Jeśli tak jest i zrzuciłaś już parę kilogramów, co skutkowało zatrzymaniem się miesiączki, to oznacza to, że odchudzasz się źle – zapewne zbyt gwałtownie. Przy racjonalnej diecie zrzucanie wagi przebiega wolno, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Szybkie odchudzanie oraz głodówki są już niestety zagrożeniem. Nie rób sobie krzywdy, twój organizm wysyła ci alarmy!

Intensywny sport i jego wpływ na cykl miesiączkowy

A może, zamiast odchudzania się, postanowiłaś, że będziesz sumiennie i codziennie ćwiczyć? Zapisałaś się na jakieś zajęcia albo katujesz się w domu?

Niestety, takie postępowanie również może prowadzić do zaniku miesiączki. Zbyt duży wysiłek fizyczny prowadzi do szeregu różnorakich reakcji organizmu. Nie są to reakcje prawidłowe, więc musimy cię znowu przestrzec – twój organizm żąda, abyś zwolniła!

Pamiętaj, że zanim zaczniesz ćwiczyć, poczytaj, jak robić to prawidłowo. Super figura kosztem własnego zdrowia? To naprawdę niemądry pomysł.

Chora tarczyca a okres

Sądzisz, że chorą tarczycę mogą mieć wyłącznie osoby dorosłe? Jeśli tak, to jesteś w sporym błędzie – wadliwą pracę tego gruczołu można rozpoznać nawet u dzieci!

Jeśli nie ćwiczysz, nie odchudzasz się, nie stresujesz, ale miesiączki nie ma – to warto udać się do endokrynologa i ginekologa. Specjaliści zadecydują, co dalej i jeśli okaże się, że chorujesz, to będziesz musiała zacząć się leczyć. Lepiej teraz, niż później

Przyjmowanie leków a zanik okresu

Lek na przeziębienie nie powinien spowodować zaniku okresu – bez przesady. Ale jeśli np. leczysz się z powodu poważniejszych dolegliwości (nowotwór, depresja), to niestety skutkiem ubocznym leczenia może być właśnie ustanie miesiączkowania. Koniecznie przedyskutuj temat ze swoim lekarzem prowadzącym.

A jednak wizyta u ginekologa będzie konieczna!

Wizyta u ginekologa jest dla wielu nastolatek czymś strasznym. Niestety, czasem po prostu trzeba ją odbyć… i koniec. Tak jest właśnie w przypadku, gdy okres nie pojawia się, chociaż powinien. Na szczęście, wizyta u lejarza ginekologa wcale nie jest taka straszna – i naprawdę warto ją odbyć.

Pamiętaj, że jeśli bardzo się stresujesz, możesz poprosić kogoś zaufanego o towarzyszenie ci podczas wizyty. Zdecyduj się na badanie u kobiety, popytaj w recepcji przychodni o kogoś naprawdę miłego, a potem powiedz sobie, że jak trzeba, to trzeba – trudno. Potem tylko się przekonasz, że naprawdę wcale nie jest tak źle. I dowiesz się, co ci jest! Powodzenia!

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Ciąża

 • Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

 • Ciąża

  Spóźnia mi się miesiączka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewczyny, które rozpoczęły już współżycie i którym opóźnia się miesiączka, zwykle zaczynają kojarzyć to spóźnienie z...

 • Ciąża

  Moja mama jest w ciąży!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy... który...

 • Ciąża

  Jestem nastolatką i… będę mamą!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdego roku w Polsce rodzi się kilkadziesiąt tysięcy dzieci, których matki są jeszcze nastolatkami. Jeśli i...

 • Ciąża

  Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby...

Do góry