Połącz się z nami

Ból podczas stosunku – dlaczego występuje?

Intymność

Ból podczas stosunku – dlaczego występuje?

„Potrzebuję pomocy. Mianowicie, od pewnego czasu współżyję z moim chłopakiem, Tomkiem. To była bardzo przemyślana decyzja, czekaliśmy długo na ten krok i starannie przemyśleliśmy kwestie zabezpieczeń. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że… mnie to strasznie boli! Nie tylko pierwszy raz, ale każdy kolejny, a kochamy się już od czterech miesięcy. Co mam robić?” Sylwia, 17l.

Problem ten, chociaż niezwykle krępujący, jest jednym z częściej występujących. I, co ważne – jest to dolegliwość bardzo poważna. Nie każda dziewczyna zdaje sobie sprawę z faktu, że ból podczas stosunku widnieje nawet w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i posiada nazwę, którą jest „dyspareunia”. Zrobiło się poważniej, prawda? A to oznacza, że to nie tylko „drobiazg”, ale rzecz, z którą koniecznie trzeba coś zrobić.

Przyczyny bólu podczas seksu

Przyczyn związanych z tym problemem jest naprawdę wiele – z niektórymi będziesz mogła poradzić sobie sama, inne będą wymagały pomocy lekarza. Warto się z nimi zapoznać.

Zbyt małe nawilżenie powoduje ból podczas stosunku
Suchość pochwy to bardzo zawstydzająca dolegliwość – głównie z powodu faktu, że jest ona wywołana niewystarczająco długą grą wstępną. Dla większości dziewcząt mówienie o tym wprost jest bardzo krępujące, zwłaszcza gdy ból towarzyszy pierwszym tygodniom współżycia i wszystko jest jeszcze bardzo „świeże”.

Jeśli podejrzewasz, że problemem może być właśnie suchość pochwy, masz dwa rozwiązania do wyboru. Pierwsze to szczera rozmowa ze swoim chłopakiem i wyjaśnienie mu, że potrzebujesz więcej uwagi i czasu podczas gry wstępnej. Druga możliwość to zakup specjalnych żeli nawilżających, które skutecznie zapobiegną tego typu problemem – warto postawić właśnie na nie, gdy nie czujesz się jeszcze na siłach, aby porozmawiać z partnerem.

Infekcje mogą spowodować palący ból podczas seksu
Niestety, to bardziej przykre powody bólu podczas stosunku. Różnymi wirusami / bakteriami może zarazić cię partner lub możesz po prostu je gdzieś „złapać”. Co dokładnie wywołuje ból?

Drożdżyca, czyli choroba wywołująca przede wszystkim upławy i przekrwienie pochwy. Jeśli na nią chorujesz, będziesz też odczuwać uporczywe swędzenie.

Inna dolegliwość chorobowa to chlamydioza. Zarażenie wywołuje bakteria, a do objawów możesz zaliczyć bóle brzucha, krwawienia między miesiączkami czy brzydko pachnące upławy.

Opryszczka narządów płciowych – jeśli to ona ci dolega, to będziesz czuła ból nie tylko podczas samego seksu, ale również nawet w trakcie pieszczot. Opryszczka powoduje bowiem powstanie bardzo bolesnych pęcherzyków wypełnionych cieczą.

Jedną z bardziej „męczących” chorób, którą – niestety, łatwo można się zarazić, jest też rzęsistkowica. To choroba, która zwraca na siebie uwagę przede wszystkim zielonymi, pienistymi upławami. Oprócz bólu przy stosunku możesz tez odczuwać go nawet w trakcie oddawania moczu.

Jeśli zauważasz u siebie jakikolwiek podejrzany objaw, koniecznie udaj się do lekarza. Nie chodzi już nawet o to, że leczenie pozwoli ci cieszyć się seksem, bardziej istotne jest po prostu twoje zdrowie. A z powyższych infekcji nie wyleczysz się niestety sama.

Reakcje uczuleniowe inną przyczyną bólu w trakcie stosunku
To punkt, na który rzadko zwracamy uwagę. Jeśli jednak odczuwasz ból podczas seksu, koniecznie zastanów się nad tym, czy przypadkiem nie chodzi o alergię na lateks (prezerwatywy), nowy płyn do higieny intymnej albo materiał, z którego wyprodukowana jest twoja bielizna. Problem może leżeć nawet w proszku do prania!

Zastanów się dokładnie, czy w okresie, gdy pojawił się ból, zmieniałaś któryś z kosmetyków albo detergentów. Jeśli nie, udaj się do lekarza i powiedz o swoich dolegliwościach, wspomnij także o możliwym uczuleniu na lateks.

Kłopoty anatomiczne także mogą powodować ból
W opinii publicznej przyjęło się, że mężczyzna powinien mieć dużego członka. Dla młodego chłopaka jest to zawsze powód do dumy, ale… no właśnie, dla jego dziewczyny duży rozmiar penisa może oznaczać bolesny stosunek.

Jeśli podejrzewasz, że to właśnie duży rozmiar penisa twojego chłopaka jest powodem bolesnych dla ciebie stosunków, koniecznie musicie porozmawiać. Najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie kilku pozycji seksualnych i wybranie tej, w której czujesz się najbardziej komfortowo.

Mity na temat bólu podczas stosunku

Wokół tego tematu powstała cała masa różnych nieprawdziwych twierdzeń. Nastolatki, które bardzo przejmują się tym nowym doświadczeniem, w większym stopniu narażone są na uwierzenie w ich prawdziwość. Warto więc wyraźnie podkreślić, co na pewno nie jest prawdą:

Ból minie sam
Gdy chodzi o pierwszy w życiu stosunek seksualny, to rzeczywiście – kolejny raz nie powinien już boleć. Ale jeśli każdy kolejny akt seksualny jest dla ciebie bolesny, to ma to jakiś wyraźny powód. Nie zostawiaj sprawy „samej sobie”, ponieważ w ten sposób odbierasz sobie radość z seksu.

Boli mnie, bo jestem oziębła
To jedno z najbardziej przykrych i krzywdzących stwierdzeń na temat tego właśnie problemu. Nigdy w to nie wierz. A do samej oziębłości – może ona być ewentualnie efektem bólu i nie będzie chodziło o charakter kochanki, ale zachowania związane ze strachem przed bólem.

Widocznie seks boli
Do takiego wniosku dochodzą niektóre kobiety i nie robią niczego z faktem, że seks jest dla nich naprawdę bardzo bolesny. Nigdy nie pozwalaj sobie w to uwierzyć. Seks ma być przyjemny dla ciebie i partnera, ma stanowić uzupełnienie waszej bliskości, a nie źródło cierpienia.

Istotna szczerość
Sfera seksu jest bardzo ważna – nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o kwestie związane z przyjemnością czy nieodczuwaniem bólu. Musisz także pamiętać, że to, czy mówisz swojemu chłopakowi o odczuwanym dyskomforcie oraz to, jak on reaguje na te wiadomości, świadczy o jakości waszego związku. I tak dla samej siebie – warto coś zmienić.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Najlepsza pozycja na pierwszy raz

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję o współżyciu – świetnie. Teraz przed wami trochę „pod górkę” – musicie wybrać...

 • Antykoncepcja

  Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji....

 • Intymność

  Czy jemu zależy tylko na seksie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tosia, 15 lat: Jestem z chłopakiem już rok, chodzimy do jednej klasy. Ostatnio coraz częściej ze...

 • Intymność

  Dlaczego drugi stosunek może być bardziej bolesny?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ok, ten najtrudniejszy, pierwszy raz macie już za sobą. Przygotowani na to, że od teraz czeka...

 • Intymność

  Brak przyjemności z seksu

  Autor: Redakcja TeenZone

  Miało być wspaniale. Czekaliście na to od dłuższego czasu, zabezpieczaliście się, przygotowywaliście – gdy jednak doszło...

Do góry