Połącz się z nami

Ból po stosunku – o co chodzi?

Intymność

Ból po stosunku – o co chodzi?

„Mam chyba dość nietypowy problem. Jakieś dwa miesiące temu przeżyłam „pierwszy raz” ze swoim chłopakiem. Od tamtej pory uprawiamy seks dość regularnie. Problem polega na tym, że bardzo często boli mnie już po stosunku. Mija np. dziesięć minut, a mnie zaczyna mocno boleć podbrzusze. Co może być tego przyczyną? Czy muszę iść do ginekologa? Wolałabym nie…” Monika, 16l.

Ból po stosunku może mieć bardzo różne przyczyny. To dość powszechny problem, więc przyjrzyjmy mu się z bliska.

Gdzie odczuwasz ból po stosunku?

Po pierwsze – musisz odpowiedzieć sobie na to ważne pytanie. Co cię naprawdę boli? Albo najmocniej? Po seksie skup się na swoim ciele i staraj sprecyzować miejsce dolegliwości. Od tego bowiem naprawdę sporo zależy!

Gdy boli pochwa po stosunku

Bardzo często zdarza się, że najbardziej po stosunku odczuwany jest ból w obrębie samej pochwy, przy ujściu. Tak było np. w przypadku Sylwii:

– Lubię seks z moim chłopakiem, ale czasem po nim tak bardzo boli mnie „tam”, że nie mogę normalnie siedzieć i na niczym się skupić. W końcu poszłam z tym do ginekologa. Spytał, w jakich okolicznościach występuje ten ból, czy może po jakimś konkretnym rodzaju seksu. Przemyślałam to i rzeczywiście – boli mnie zawsze po tym, kiedy kochamy się w pozycji „od tyłu”. Lekarz powiedział, że może być tak, że jesteśmy trochę niedopasowani anatomicznie i stąd ta dolegliwość. Teraz po prostu unikamy tej pozycji i jest ok – śmieje się Sylwia.

Rzeczywiście, małe niedopasowanie może być przyczyną dyskomfortu. To jednak nie jedyna możliwa przyczyna. Co jeszcze wywołuje ból?

Intensywny i długi seks przyczyną powoduje ból po stosunku

Cóż – może być tak, że po prostu kochacie się tak długo i intensywnie, że pochwa jest po prostu trochę „obita”. Zdarza się to zwłaszcza w okresie największej fascynacji tymi nowymi doświadczeniami .

W takiej sytuacji musicie zastanowić się po prostu, czy trochę nie zwolnić i nie skrócić czasu erotycznych doznań. Jeśli to nie wchodzi w grę, to cóż… cierp ciało, jak się chciało.

Zbyt małe nawilżenie może spowodować dyskomfort i ból po stosunku

W niektórych przypadkach za ból odpowiada zwyczajny brak nawilżenia. Wystarczy, że ona nie jest jeszcze w pełni gotowa, para nie używa żadnego żelu i rozpoczyna współżycie – i mamy efekt w postaci mocnych otarć. Czasem tak silnych, że skóra jest bardzo tkliwa, czerwona i obrzmiała. Może nawet dojść do pęknięć naskórka.

Rada? Kupcie odpowiedni żel i nie zapomnijcie go użyć .

Infekcje intymne

To częsta przyczyna numer trzy. Możesz cierpieć z powodu zapalenia pochwy albo zapalenia sromu. W tym przypadku będą pojawiały się dodatkowe objawy – swędzenie, pieczenie, upławy (przyjrzyj się swojej bieliźnie). Weź lusterko w dłoń i przypatrz się swojej pochwie – być może jest na niej wysypka albo coś innego, co cię zaniepokoi. Jeśli widzisz takie objawy – maszeruj do lekarza. Tu nie ma miejsca na wstyd, trzeba się leczyć!

Ból po stosunku w okolicy podbrzusza

A co, jeśli to wcale nie w pochwie odczuwasz ból, lecz zdecydowanie pobolewa cię po stosunku podbrzusze? Najczęściej mamy tu wówczas do czynienia z jedną z trzech przyczyn.

Zapalenie układu moczowego

Zapalenie układu moczowego, czyli np. pęcherza, to częsta i bolesna, ale łatwa do wyleczenia dolegliwość. Bardzo często jej objawem jest właśnie ból pojawiający się po seksie. Dodatkowo, czasem można czuć dyskomfort podczas oddawania moczu. W ostrych stanach zapalnych pojawia się też gorączka.

Jeśli po stosunku boli cię podbrzusze, to pierwszym krokiem jest ten do laboratorium. Oddaj tam mocz na badanie ogólne albo posiew – może okaże się, że to właśnie to. Wówczas koniecznie musisz udać się do lekarza po antybiotyk.

Mięśniaki macicy

O wiele poważniejszym – choć nadal niegroźnym, problemem są mięśniaki macicy. To niezłośliwe guzy, które znajdują się w macicy. Niestety, często pojawiają się także u młodych dziewcząt.

Mięśniakom towarzyszą często nieregularne krwawienia, plamienia i właśnie ból po stosunku. Oczywiście w tym przypadku musisz (!) iść do ginekologa. W razie potrzeby, przepisze leki na zmniejszanie się mięśniaka.

Torbiele jajników

Kolejna dość poważnie brzmiąca rzecz, która wcale nie musi być groźna. Torbiele jajników, czyli nieszkodliwe guzy, występują u kobiet w przeróżnym wieku – także u nastolatek. Ich jedynym objawem jest często właśnie ból w podbrzuszu.

Odczuwasz ból po stosunku? Udaj się do ginekologa!

Wiemy, że pójście do ginekologa to żadna przyjemność. Trzeba przełamać wstyd, rozebrać się, usiąść do badania… aż się odechciewa na samą myśl. Pamiętaj jednak, że jeśli często czujesz ból po stosunku i jego przyczyną nie jest np. otarcie, to ginekolog musi cię zobaczyć! Warto więc schować wstyd do kieszeni i zabrać się za tę sprawę – im szybciej, tym lepiej. Nie tylko dla dobrego seksu, ale przede wszystkim – dla swojego zdrowia.

Więcej w kategorii Intymność

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Intymność

  Masturbacja a wyrzuty sumienia

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie. Mam bardzo duży problem. Chodzi o to, że dość często się masturbuję… a potem czuję...

 • Intymność

  Mój pierwszy raz z najlepszym kumplem

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam duży problem. Jestem już prawie dorosła, a ciągle nie mam za sobą tego „pierwszego razu”....

 • Intymność

  Seks po ślubie – czy on to wytrzyma?

  Autor: Redakcja TeenZone

  We współczesnym, przesyconym seksem świecie, mało kto decyduje się jeszcze na „staroświeckie” odłożenie go na „po...

 • Intymność

  Seks a przedwczesny wytrysk

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dla nastolatków, którzy dopiero zaczynają współżycie seksualne, jest to sfera, która powoduje mnóstwo dylematów i problemów....

Do góry