Połącz się z nami

Bez tabu: Seks analny

Intymność

Bez tabu: Seks analny

Na naszym forum poruszacie wiele ciekawych tematów, zadajecie trudniejsze i łatwiejsze pytania. Wśród nich są też te, które powodują pewne kontrowersje – czyli na przykład temat związany z seksem analnym. Na czym właściwie polega ten rodzaj seksu i jakie wątpliwości się z nim wiążą? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Seks analny – co to właściwie jest?
Seks analny to rodzaj stosunku płciowego, polegający na wprowadzeniu penisa w odbyt. Kiedyś uważano, że jest to seks preferowany tylko i wyłącznie przez partnerów homoseksualnych, jednak dzisiaj wiadomo już, że uprawiają go również pary heteroseksualne.

Czy seks analny jest przyjemny?
Dla niektórych osób – tak. Mężczyźni, którzy go lubią, twierdzą, że większa przyjemność związana jest z większą ciasnością (odbyt jest bardziej ciasny niż pochwa). W przypadku niektórych kobiet taki rodzaj seksu potrafi doprowadzić je natychmiast do orgazmu. Nie da się jednak ukryć, że istnieje spora grupa kobiet, które nie cierpią tego rodzaju seksu.

Czy seks analny jest bolesny?
Niestety, w wielu przypadkach – tak. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie dochodzi do odpowiedniego nawilżenia śluzówki odbytu. W przypadku, gdy zdecydujecie się na taki rodzaj stosunku, zawsze musicie pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. W przeciwnym wypadku ból podczas stosunku może być bardzo silny.

Czy przez seks analny można zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową?
Niestety tak – i to z większym prawdopodobieństwem, niż podczas zwykłego stosunku. Wynika to z faktu, że delikatną błonę śluzową bardzo łatwo można uszkodzić, co stanowi swego rodzaju „otwarcie drzwi” dla wirusa. Warto też dodać, że nawet prezerwatywa nie jest tu odpowiednim zabezpieczeniem, ponieważ na skutek zwiększonej siły tarcia może ona ulec mikrouszkodzeniom.

Czy przez seks analny można zajść w ciążę?
Jeżeli u mężczyzny dochodzi do wytrysku podczas seksu analnego, to raczej nie jest to możliwe. Wyjątkiem jest jednak sytuacja (bardzo możliwa), gdy nasienie wypływa z odbytu i dostaje się do przedsionka pochwy. W takiej sytuacji zapłodnienie już jest prawdopodobne.

Czy seks analny może doprowadzić do uszkodzeń ciała albo do problemów zdrowotnych?
Teoretycznie, przy używaniu dobrej jakości nawilżaczy i bardzo delikatnej penetracji – parze, która kocha się w ten sposób, nie grozi nic złego. Jednak warto pamiętać, że śluzówka odbytu jest bardzo delikatna, więc mogą jej grozić otarcia czy pęknięcia. Większe jest też prawdopodobieństwo powstania infekcji wirusowej albo bakteryjnej po takim rodzaju seksu.

Czy jeśli chłopak namawia mnie na seks analny, powinnam się zgodzić?
Jak w przypadku każdego rodzaju seksu, niezmiernie istotne jest to, aby oboje partnerzy czuli się pewnie i również chcieli spróbować tego rodzaju przyjemności. Zgadzanie się na seks analny z jakichkolwiek innych przyczyn („bo wszyscy to robią”, „bo on mnie zostawi”, „bo głupio tak ciągle odmawiać”, „w końcu da mi spokój z tym namawianiem”) jest bardzo dużym błędem.

Warto też dodać, że dojrzały partner nie będzie nalegał na ten typ seksu, nawet, jeżeli jego partnerka nie zgodzi się na to przez cały okres trwania związku. Dla niektórych dziewczyn taki rodzaj seksu jest absolutnie wykluczony i należy to uszanować.

Czy można zmieniać rodzaje seksu podczas jednego stosunku?
Zmiana seksu analnego na zwykły bez umycia członka jest niebezpieczna z bardzo konkretnego powodu – w taki sposób przenosi się bakterie, których obecność w pochwie może doprowadzić do poważnych infekcji. Jeśli więc po „próbie” stwierdzacie, że „to nie to”, pamiętajcie, by przed podjęciem kolejnego stosunku skorzystać z toalety.

Więcej w kategorii Intymność

 • Intymność

  Rodzice chcą ze mną rozmawiać o seksie! Ratunku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, chyba mam problem. Chodzi o moją mamę. Już kilka razy widziałam, że czai się na...

 • Intymność

  Petting pod lupą: jak pieścić chłopaka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pieszczoty rękoma mogą być albo wprowadzeniem do seksu albo jego zamiennikiem – zwłaszcza, gdy nie czujesz...

 • Antykoncepcja

  Petting a ciąża

  Autor: Redakcja TeenZone

  Petting jest jedną z najczęstszych aktywności seksualnych wśród młodych osób, które jeszcze nie zdecydowały się na...

 • Intymność

  Seks a przedwczesny wytrysk

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dla nastolatków, którzy dopiero zaczynają współżycie seksualne, jest to sfera, która powoduje mnóstwo dylematów i problemów....

 • Intymność

  Masturbacja a wyrzuty sumienia

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie. Mam bardzo duży problem. Chodzi o to, że dość często się masturbuję… a potem czuję...

Do góry