Połącz się z nami

Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna dla nastolatki

Jeśli podjęłaś już decyzję o podjęciu współżycia seksualnego, to z całą pewnością myślisz również o antykoncepcji. Spośród różnych opcji masz do wyboru antykoncepcję hormonalną – dowiedz się, jakie są jej wady i zalety oraz na czym polega działanie konkretnych metod.

Wśród antykoncepcji hormonalnej wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne, zastrzyk hormonalny oraz plastry. Warto przybliżyć działanie każdego z tych środków. Rozwiejemy mity z nimi związane oraz zwrócimy uwagę na ważne kwestie zdrowotne.

Zalety antykoncepcji hormonalnej dla nastolatek
Wśród zalet antykoncepcji hormonalnej możemy wyróżnić na pewno:

 • Bardzo wysoką skuteczność. Używając takiego zabezpieczenia, właściwie w ogóle nie musisz obawiać się niechcianej ciąży – prawdopodobieństwo „wpadki” wynosi setne jednego procenta.
 • Wygodę stosowania. Jeśli rozpoczęłaś już współżycie i dotąd używaliście prezerwatyw, oboje na pewno zdajecie sobie sprawę z dużego ograniczenia, jakie wiąże się z używaniem tej metody. Konieczność przerwania pieszczot, sama czynność otwierania, zapach gumy – przy metodach hormonalnych nic takiego nie ma miejsca.
 • Zmniejszenie krwawień i ich bolesności. Wiele kobiet potwierdza, że wraz z rozpoczęciem używania antykoncepcji hormonalnej znacznie zmniejszyła się intensywność miesiączek oraz nasilenie bólu.
 • Wyregulowanie cyklu. Ma to szczególne znaczenie dla dziewcząt, które miesiączkują bardzo regularnie – dzięki antykoncepcji hormonalnej problem ten znika.

Wady antykoncepcji hormonalnej
Niestety, antykoncepcja hormonalna ma też spore wady. Należą do nich możliwe skutki uboczne, jak na przykład przyrost masy ciała (choć zjawisko to występuje rzadziej, niż kiedyś), pogorszenie się cery, bóle głowy, zmniejszenie ochoty na seks czy pogorszenie nastroju. Warto jednak podkreślić, że są to możliwe efekty uboczne, które najczęściej w ogóle nie występują.

Tabletka antykoncepcyjna dla nastolatki

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej polega na przyjmowaniu codziennie, o stałej porze, jednej tabletki zawierającej hormony. Pigułki należy przyjmować przez 21 dni, po czym wymagane jest zrobienie 7 – dniowej przerwy.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, ale mają swoje wady – jak na przykład wpływ na cały organizm czy konieczność pamiętania o tabletce.

Warto też dodać, że w przeciwieństwie do prezerwatywy, tabletka antykoncepcyjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ten typ zabezpieczenia musi przepisać ci lekarz – nie ma innej możliwości. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedniego specjalistę, takiego, który przeprowadzi dokładny wywiad i zadecyduje o najlepszych dla ciebie środkach.

Uwaga – przyjmując jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną, nie wolno palić papierosów.

Plastry hormonalne (plastry antykoncepcyjne) dla nastolatek

Działanie plastrów hormonalnych określane jest system transdermalny – czyli taki, który przewodzi przez skórę.

Plaster hormonalny, podobnie jak tabletki, zapobiega ciąży dzięki odpowiednim hormonom. Nie musisz jednak niczego łykać, co jest wygodniejsze i „oszczędza” wątrobę. Z plastra przez cały czas działania uwalniają się hormony w odpowiedniej ilości – dzięki nim na ponad 99% nie zajdziesz w ciążę.

Samo stosowanie plastrów jest bardzo proste. W opakowaniu znajdują się trzy kwadratowe plasterki, każdy z nich wystarcza na tydzień użytkowania (czyli wszystkie trzy muszą wystarczyć na 21 dni cyklu). Plaster trzeba przykleić w odpowiednim miejscu (ramię, bark, podbrzusze albo pośladek) i… już.

Aby móc korzystać z takiej formy antykoncepcji, również konieczna jest konsultacja z lekarzem – musi on nie tylko przeprowadzić wywiad z pacjentką, ale i wypisać jej odpowiednią receptę.
Uwaga: Plaster antykoncepcyjny trzeba zmieniać zawsze w tym samym dniu tygodnia!

Zastrzyk antykoncepcyjny dla nastolatek

Ostatnia z metod, którą omówimy, nie jest raczej przepisywana nastolatkom, ale warto wiedzieć, że coś takiego istnieje. Mianowicie, jest nią zastrzyk hormonalny.

Uściślając, jest to zastrzyk z gestagenów. To one „robią” wszystko, by nie doszło do zapłodnienia – hamują owulację (czyli jajeczkowanie), zagęszczają śluz, który ma ułatwiać drogę plemnikom i sprawiają, że zagnieżdżenie się zapłodnionego jajka w macicy jest niemożliwe.

Podawanie zastrzyku jest banalnie proste i – co ważne, rzadkie. Podaje się go co 8 albo co 12 tygodni i przez ten cały czas kobieta może cieszyć się antykoncepcją o bardzo wysokiej skuteczności.

Zastrzyk hormonalny ma też swoje wady – po pierwsze, często występują po nim drobne efekty uboczne (jak bóle głowy czy pogorszenie się cery) i po drugie – powrót do płodności trwa nieco dłużej, niż w przypadku innych metod zapobiegania ciąży.

Oczywiście jest to rodzaj antykoncepcji, który przepisać może tylko i wyłącznie lekarz.

Nigdy od koleżanki!
Niestety, czasem do lekarzy ginekologów przychodzą pacjentki, które chcą takie, a nie inne tabletki, ponieważ „koleżanka je bierze i czuje się dobrze”. Co więcej – zdarza się, że młode dziewczyny wpadają na pomysł, aby brać tabletki od przyjaciółki albo kupować je bez recepty z Internetu. Nigdy tego nie rób. To, co jest dobre dla twojej znajomej, może tobie bardzo zaszkodzić. A kupowanie leków z Internetu może zagrozić ci nawet śmiercią.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

 • Antykoncepcja

  Fałszywie dodatni test ciążowy – poznaj przyczyny, zanim wpadniesz w panikę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Długo zwlekałaś z testem, ale w końcu zdobyłaś się na odwagę. Po cichu liczysz na jedną...

 • Antykoncepcja

  Mój chłopak nie chce używać prezerwatyw!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podjęliście już decyzję – chcecie rozpocząć współżycie seksualne, a przed wami ten ważny, pierwszy raz. Wydawałoby...

 • Antykoncepcja

  Prezerwatywy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Metod, dzięki którym możliwe jest uniknięcie ciąży jest bardzo wiele. Poszczególne metody mogą się różnić między...

 • Antykoncepcja

  Pigułka „po” – co musisz wiedzieć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  W ciągu ostatnich tygodni sporo można było usłyszeć o tym, że tzw. pigułki „po” będą dostępne...

Do góry