Połącz się z nami

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja

Antykoncepcja awaryjna

Chwilowe uniesienie i magiczna atmosfera, która towarzyszy relacjom między partnerami przed stosunkiem seksualnym czasami doprowadza do takich sytuacjach, kiedy myśli się tylko i wyłącznie o natychmiastowej, obopólnej przyjemności, a zapomina o tak ważnej sprawie, jaką jest antykoncepcja. W takich chwilach jedynym „ratunkiem” jest zorientowanie się w porę, jakie konsekwencje mogą nas czekać po tych miłosnych uniesieniach. Jeśli tylko w porę zdamy sobie z tego sprawę, możemy skorzystać z możliwości, jakie stawia przed nami tak zwana pigułka po stosunku.

Antykoncepcja stosowana po stosunku przybiera różne nazwy. Najczęściej określana jest jako wyjście awaryjne, antykoncepcja postkoitalna lub po prostu tabletka po. Tego typu metody stosuje się w uzasadnionych przypadkach. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy prezerwatywa pękła bądź się zsunęła, stosunek odbył się bez żadnego zabezpieczenia, nastąpiła pomyłka w obliczaniu dni płodnych, padło się ofiarą gwałtu lub też, gdy skończyły się tabletki antykoncepcyjne co stanowi ryzyko braku zabezpieczenia przed ciążą. Wszystkie te sytuacje nie zdarzają się bardzo często, dlatego nazwa awaryjnej antykoncepcji jest jak najbardziej trafna. Jest to po prostu ostatni ratunek, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapobiec zapłodnieniu i rozwoju ciąży. Oczywiście, jeśli przydarzyła nam się wyżej wymieniona sytuacja najważniejszy jest czas działania. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia.

Jak działa „tabletka po”, np. Postinor?

W Polsce dostępnych jest niewiele środków, które wpisują się w ideę antykoncepcji awaryjnej. Najpowszechniejszy i najpopularniejszy środek to Postinor. Lek jest dostępny na polskim rynku farmaceutycznym od kilku lat. Bardzo ważnym aspektem jest to, że środek ten jest przepisywany tylko i wyłącznie na receptę. Żadna apteka czy punkt farmaceutyczny nie ma prawa sprzedać leku bez odpowiedniego podłożenia recepty. Jest to spowodowane faktem, że Postinor zawiera bardzo silne substancje hormonalne, które powinny być zażywane tylko po konsultacji lekarskiej. Tego typu leki muszą być spożyte najpóźniej 72 godziny po stosunku. Nie warto jednak przeciągać do maksimum tego czasu, ponieważ im szybciej zażyjemy tabletkę, tym szybciej będziemy mogli zapomnieć o niespodziewanej ciąży. Jeśli wiec doszło do sytuacji, w której możliwe było zapłodnienie, powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza, najlepiej ginekologa. Czasami przepisywaniem Postinoru zajmują się także lekarze pierwszego kontaktu, jednak odpowiedni wywiad ginekologiczny jest lepszym rozwiązaniem dla osoby, która zamierza zażyć ten rodzaj antykoncepcji. Przepisanie leku powinno być poprzedzone badaniem pacjentki, tak by wykluczyć wszelkie, potencjalne zagrożenia wynikające z przyjęcia środka. Działanie tych środków polega przede wszystkim na tym, że owulacja jest opóźniona lub też nie występuje kompletnie. Producenci tych środków podkreślają stanowczo, że środki te nie powodują poronień, jak twierdzą przeciwnicy postinoru. Po zażyciu środka „po” stosunku mogą wystąpić skutki uboczne w postaci: nudności, bólów głowy, bólów podbrzusza, wrażliwości piersi czy też drętwienia mięśni i ogólne stany zmęczenia.

Zaleca się jednak, by wykonać test ciążowy przez zażyciem środka, po to by wykluczyć ewentualną ciąże, która może być efektem wcześniejszych stosunków. W takich sytuacjach Postinor nie pomoże, ponieważ nie ma on żadnego działania na rozwijającą się już ciążę.

Inną metodą antykoncepcji awaryjnej może być także założenie spirali wewnątrzmacicznej, która jest stosowana także jako rutynowy sposób zabezpieczenia przed ciążą. Jednak w przypadkach nagłego zapłodnienia, kiedy występuje ryzyko zajścia w ciążę można założyć spiralę, która pozwala na zabezpieczenie nawet w okresie 5 dni po samym, feralnym stosunku. Skuteczność tego typu wkładki po spontanicznym stosunku   wynosi około 90%. Dodatkowo można to potraktować długoterminowo i pozostawić spiralę w macicy, która będzie chronić przed ewentualną ciążą nawet przez okres 3 lat.

Więcej o antykoncepcji postkoitalnej.

Więcej w kategorii Antykoncepcja

 • Antykoncepcja

  Pigułki antykoncepcyjne – jak rozpoznać, że są źle dobrane?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Coraz więcej nastolatek decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie tylko z powodu chęci zabezpieczenia się...

 • Antykoncepcja

  Globulki, pianki, żele plemnikobójcze

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spermicydy czyli środki plemnikobójcze wciąż nie cieszą się dużym stopniem zaufania wśród osób stosujących antykoncepcję. Wynika...

 • Antykoncepcja

  Jak działa tabletka po – Postinor Duo

  Autor: Redakcja TeenZone

  Antykoncepcja awaryjna, tak zwana "tabletka po", budzi do dziś wiele kontrowersji. Dla jednych jest to awaryjny...

 • Antykoncepcja

  Jak obliczyć dni płodne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dni płodne to okres w trakcie trwania cyklu miesięcznego, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe....

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

Do góry