Połącz się z nami

Chłopak pyta o seks z byłym. Co odpowiedzieć?

Intymność

Chłopak pyta o seks z byłym. Co odpowiedzieć?

„Mój chłopak wie, że nie byłam dziewicą, kiedy się poznaliśmy. Nigdy jednak nie pytał o mojego pierwszego partnera… aż do wczoraj. Znienacka wyskoczył z pytaniem, jak to było, kto to był, czy było mi dobrze itd. Powiedziałam, że muszę się zastanowić, czy chcę z nim o tym rozmawiać. Ale tak naprawdę nie wiem, co mam robić. Powiedzieć mu czy kategorycznie stwierdzić, że nie chcę o tym rozmawiać?” Emilia, 16l.

Kiedy aktualny chłopak albo dziewczyna pyta o eks, wiele z nas nie wie, co odpowiedzieć. Bo tak naprawdę to bardzo „cienki grunt” – nie wiadomo, ile można rzeczywiście powiedzieć, po jakich słowach aktualny chłopak/dziewczyna oburzy się albo zezłości. I tak właściwie to po co mu ta wiedza? Sprawdźmy – po kolei.

Czemu on chce wiedzieć jak było w łóżku z byłym?

Jeśli nasza aktualna sympatia pyta o nasze byłe związki, to robi to przypuszczalnie z kilku powodów. Pierwszy to zwykła ciekawość – pyta, bo chce wiedzieć i tyle. My same to robimy, prawda? Drugi powód ma głębsze dno – on jest ciekawy, czy było ci lepiej w łóżku z kimś innym. Być może sam ma kompleksy, może chce po prostu usłyszeć: „jesteś najlepszy na świecie i to się nie zmieni”. Trzeci powód jest niebezpieczny – to olbrzymia zazdrość. Niektórzy nie potrafią jej opanować i są zazdrośni nawet o to, co już nieaktualne.

Czy opowiadać chłopakowi o seksie z byłym chłopakiem?

Niezależnie od przyczyn, dla których on chce poznać twoją erotyczną przeszłość, na pewno zadasz sobie pytanie: „Mówić czy nie mówić?” Odpowiedź jest prosta – to jest tylko twoja sprawa i wszystko zależy od ciebie. Jeśli jednak postanowisz być szczera i otwarta, to pamiętaj, aby nie przesadzić. O tym, jakie to może mieć skutki, przekonała się Ilona:

– Kiedyś chodziłam z Irkiem, miałam z nim swój pierwszy raz, potem moim chłopakiem został Jarek. Wszystko było super, do czasu, aż Jarek zapytał mnie o mój pierwszy raz. Pomyślałam, że w końcu nie ma niczego złego w tym, że powiem mu, jak było, w końcu stanowimy całkiem fajną i zgraną parę. Odpowiadałam mu szczerze na jego pytania, w tym także na to, czy pieściłam Irka oralnie. Zgodnie z prawdą powiedziałam, że tak, zdarzyło się. Potem był dziwny przez tydzień, aż w końcu ze mną zerwał. Powiedział, że nie jest w stanie mnie już całować, że go to obrzydza i niepotrzebnie mu powiedziałam. To był szok. Ale trudno, może i lepiej, że tak się stało. Lepiej wcześniej, niż później – mówi Ilona.

W relacji z seksu z innymi mężczyznami szczegóły są bardzo niebezpieczne. Jeśli więc postanowisz opowiedzieć, co i jak, to pamiętaj, aby:

 • nie zachwycać się tym, jak cudownie było ci z byłym parterem
 • pod żadnym pozorem nie przyznawać, że były parter miał większego penisa, niż obecny – dla niego będzie to prawdziwy cios
 • nie wchodzić w szczegóły, co, gdzie i jak tamten ci robił
 • nie wspominać seksu z byłym z rozrzewnieniem („Och, pamiętam, jak kiedyś pojechaliśmy do takiego lasku…”)

Najlepiej będzie, gdy podejdziesz do tematu spokojnie, jakby nigdy nic. Jeśli twój chłopak pyta, czy było ci dobrze z innym, odpowiedz: „Było w porządku”. I nie daj się ciągnąć za język! Koniecznie też podkreśl, że aktualnie jest ci o wiele lepiej – nawet, jeśli to nieprawda! Przyznanie, że z kimś innym bawiłaś się lepiej, że ktoś bardziej cię podniecał, będzie dla twojego chłopaka prawdziwym ciosem, a dla waszego związku – zagrożeniem.

Kłótnia po rozmowie o byłym chłopaku?

Ok, załóżmy jednak, że powyższe rady pojawiły się za późno – wdaliście się w trudną rozmowę o eks i seksie, a ty dałaś się namówić na zwierzenia. Teraz on, chociaż sam tego chciał, jest trochę obrażony i zachowuje dystans. Co robić, by ratować związek?

Przede wszystkim – zachowaj spokój. Nie płacz, nie wysyłaj do niego przepraszających maili czy smsów. Dostał to, czego chciał, tylko musi się z tym pogodzić – to proste.

Daj mu tydzień, niech uspokoi emocje. A potem zaproś go do siebie i porozmawiajcie. Wytłumacz, że rozumiesz, że jest mu przykro, ale musi zrozumieć, że rozmawialiście o przeszłości. I nawet, gdyby twój eks był najlepszym kochankiem świata, to jest już byłym – bo nie miał wszystkiego tego, co ma twój aktualny chłopak. Istnieje ogromna szansa, że po takiej szczerej rozmowie związek szybko wróci na właściwie tory. Ale następnym razem nie bądź już taka otwarta, gdy chodzi o zwierzenia .

Więcej w kategorii Intymność

 • Życie seksualne

  Przygodny seks na imprezie i… ryzyko ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem. Chodzi o to, że w zeszłym tygodniu byłam na imprezie. No i wypiłam...

 • Intymność

  Mój chłopak nie chce uprawiać seksu a ja tak!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jestem chyba w najbardziej obciachowej sytuacji roku. Chodzi o to, że jestem z moim chłopakiem Łukaszem...

 • Intymność

  Fakty i mity o masturbacji

  Autor: Redakcja TeenZone

  To jeden z najbardziej zawstydzających i krępujących tematów – a jednocześnie jeden z najbardziej znanych. O...

 • Intymność

  Pierwszy pocałunek

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niezależnie od tego czy jesteś chłopakiem czy też dziewczyną, swojego pierwszego pocałunku nigdy nie zapomnisz. Jest...

 • Antykoncepcja

  Pominięta tabletka antykoncepcyjna

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji są pigułki antykoncepcyjne. Tabletki te zawierają w swoim składzie odpowiednio dobraną...

Do góry