Połącz się z nami

10 krępujących pytań o miesiączkę

Intymność

10 krępujących pytań o miesiączkę

Istnieją takie pytania, których wstydzimy się zadać nawet najlepszej przyjaciółce. Czasami dotyczą one seksu, czasem masturbacji, a innym razem – miesiączki. Dzisiaj zajmiemy się tym ostatnim zagadnieniem. Oto dziesięć pytań, na które z chęcią poznałabyś odpowiedź, ale być może wstydzisz się je zadać.

Kto pyta, nie błądzi, więc… do dzieła!

  1. Mam wrażenie, że w trakcie miesiączki brzydko pachnę „tam” i wszyscy to czują. Czy tak jest?

Za nieprzyjemny zapach podczas miesiączki odpowiadają bakterie, które odżywiają się krwią – innym słowem, im krew starsza, tym gorszy zapach wydziela. Z tych (i z innych) powodów tak bezwzględnie konieczne jest pilnowanie podstawowych zasad higieny, czyli podmywanie się przy każdej zmianie podpaski/tamponu. Pamiętaj o tym, a nie będziesz musiała się martwić, że ktoś coś od ciebie wyczuje.

Nasza rada: Jeśli nie masz możliwości umycia się, skorzystaj z chusteczek nawilżanych do higieny intymnej. Nie używaj tych dla niemowląt – mają inny skład i pH.

  1. Moja miesiączka trwa zwykle siedem dni, podczas gdy u mojej koleżanki krwawienie kończy się już po trzech. Czy wszystko ok?

Długość miesiączki bywa różna u różnych dziewcząt i jest to normalne. Z drugiej jednak strony, miesiączka nie powinna trwać dłużej, niż siedem dni. Dodatkowo dziewczyny, które miewają długie miesiączki, powinny częściej poddawać się badaniom krwi (morfologii), aby w porę „wyłapać” rozwijającą się anemię.

  1. Może to głupie, ale… kiedy mam miesiączkę, częściej się masturbuję, mam większą ochotę. Mam też wrażenie, że orgazm działa trochę przeciwbólowo – czy to normalne?

Wiele dziewczyn odczuwa zwiększoną ochotę na seks podczas miesiączki i nie jest to nic niezwykłego. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym szczególnym okresie większość ludzi nie uprawia seksu, kobiety „ratują” się masturbacją. Czy jest w tym coś złego? Absolutnie nie. Logiczne jest również, że orgazm powoduje chwilowe ustąpienie bólu – jeśli zatem ta metoda ci pomaga, korzystaj.

  1. Dobra, to głupie, ale niech będzie. Wstydzę się chodzić do koleżanki, kiedy mam okres. Jej pies (duży) zachowuje się wtedy jak nienormalny, wciska mi pysk w krocze, nie odstępuje mnie na krok. Wszyscy od razu wiedzą, że mam okres. Czy mogę coś z tym zrobić?

To szalenie krępujący temat, ale tak – zwierzęta tak reagują (a konkretnie – samce). Niestety, sytuacja jest raczej nie do opanowania. Jedyne, co możesz zrobić, to unikać spotkań u koleżanki albo chociaż prosić, aby pies został zamknięty w innym pomieszczeniu. Ty i twój komfort są ważniejsze, niż uczucia psa, więc nie wahaj się o to poprosić.

  1. W trakcie okresu mam mnóstwo… skrzepów. Wygląda to obrzydliwie. Jak temu zapobiegać?

Niestety – nijak. Niektóre kobiety mają sporo skrzepów podczas miesiączki, inne – prawie w ogóle. Dość trudno to zmienić, a na pewno nie można tego zrobić żadnymi domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że dużo skrzepów to zwiększone ryzyko anemii. Zatem jeśli problem cię dotyczy, regularnie się badaj.

  1. Czy to prawda, że golenie się w kroczu ułatwia higienę podczas miesiączki? Nie mam ochoty się tam golić, ale skoro ma być łatwiej….

Rzeczywiście, to prawda. Powód jest banalny – włosy łonowe zatrzymują krew, a kosmki ulegają sklejeniu. O wiele trudniej jest je umyć i doprowadzić do porządku, niż gdy myjemy gołą skórę. Warto także dodać, że brak włosów łonowych to także mniejsze ryzyko powstania nieprzyjemnych zapachów.

  1. Zdarzyło mi się raz, że zostawiłam na brzegu umywalki tampon – zużyty. Na szczęście znalazła go moja mama, ale co, gdyby to był mój brat? Jestem strasznie roztrzepana, jak pamiętać, by zawsze to wyrzucać?

To zdarza się każdej dziewczynie . I jednocześnie jest to jedno z bardziej krępujących wydarzeń w życiu. Aby nie zostawiać bliskim takich „niespodzianek”, wyrób sobie nawyk, aby od razu po wyjęciu wyrzucać tampon albo podpaskę. Żadnego: „odłożę na chwilę, a w tym czasie założę nową podpaskę”, tylko od razu wyrzucasz, potem działasz.

  1. Koleżanki namawiają mnie na basen, kiedy mam okres – mówią, że dobry tampon załatwi sprawę. Dla mnie jednak to trochę koszmar. Bo co, jeśli tampon nie wytrzyma? Albo wyjdzie mi… sznureczek?

Rzeczywiście, aplikacja tamponu to najlepsze zabezpieczenie, jeśli chcesz skorzystać z basenu. Dla niemal 100% bezpieczeństwa załóż tampon tuż przed wejściem do wody – przez to 40 minut na pewno nic nie przecieknie. A sznureczek umieść między wargi sromowe, ot cały sekret.

  1. Czasem mój chłopak namawia mnie na seks, kiedy mam okres. Mówię, że nie mam ochoty, bo nie chcę, żeby wiedział. Czy może sobie źle o mnie pomyśleć, kiedy powiem prawdę?

Spokojnie – informacja o tym, że masz okres, nie sprawi, że on ucieknie z krzykiem. I na pewno lepsza jest taka prawda, niż ściemnianie pod tytułem: „nie mam ochoty” albo „boli mnie głowa”. Powiedz prawdę, przecież on chyba wie, że kobiety miesiączkują, prawda ?

  1. Czasem strasznie nie chce mi się założyć świeżej podpaski albo zmienić tampon. Chodzę tak cały dzień, zwłaszcza pod koniec miesiączki. Czy może mi się coś stać?

Niestety, to groźne dla zdrowia. Rozmnażające się bakterie mogą zaatakować śluzówkę pochwy albo szyjki macicy i doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Ponadto, to przecież zwyczajnie obrzydliwe – poświęć te trzy minuty na zmianę .

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Intymność

Do góry