TeenZone » AntykoncepcjaZdrowie » Objawy ciąży

Objawy ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podejrzewa, że na skutek niezabezpieczonego stosunku płciowego bądź wpadki takiej jak pęknięcie prezerwatywy czy też pominięcie tabletki antykoncepcyjnej, istnieje możliwość zajścia w ciąże. W poniższym artykule przedstawiamy możliwe do wystąpienia wczesne objawy ciąży.

Pierwsze objawy ciąży.Pierwsze objawy ciąży to głównie objawy bardzo subtelne, dlatego tak niewiele kobiet jest w stanie je zauważyć. Podstawową przesłanką świadczącą o potencjalnej ciąży jest brak okresu. Jednak spóźniający się okres nie zawsze oznacza ciążę, szczególnie u nastolatek, które ze względu na okres dojrzewania mogą miewać nieregularne miesiączki. Dodatkowo, czynniki takie jak stres, strach przed ciążą, infekcje bakteryjne, choroby wirusowe, dieta oraz przemęczenie, również mogą opóźnić wystąpienie okresu.

Kilka dni po zapłodnieniu, w momencie zagnieżdżania się zarodka w wyściółce macicy, może wystąpić, u niektórych kobiet, delikatne krwawienie. Jest to krwawienie implantacyjne, które bywa mylnie interpretowane jako normalne krwawienie miesiączkowe. Od normalnej miesiączki różni się głównie obfitością – na ogół jest to zaledwie kilka kropli krwi.

Pierwsze objawy ciąży, które występują stosunkowo często, to także poranne mdłości, wymioty, zawroty głowy oraz metaliczny posmak w ustach. Mogą one wystąpić już w drugim tygodniu po zapłodnieniu.

W kolejnych tygodniach objawy ciąży zaostrzają się

W dalszym przebiegu ciąży, na skutek działania hormonów takich jak progesteron oraz gonadotropina kosmówkowa, wczesne objawy ciąży zaostrzają się. Dochodzi do zasinienia pochwy oraz macicy na skutek większego ukrwienia tychże narządów, piersi mogą stać się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk – kobieta może odczuwać mrowienie, drętwienie oraz ból piersi, podobny do tego, który występuje przed zbliżającą się miesiączką. Może wystąpić także potrzeba częstego oddawania moczu oraz wzmożony apetyt. Typowe stają się także „zachcianki” na różnego rodzaju potrawy – organizm kobiety próbuje dostarczyć w ten sposób rozwijającemu się płodowi wszelkich, niezbędnych składników odżywczych.

Podsumowując, do pierwszych objawów ciąży możemy zaliczyć:

  • brak miesiączki
  • obrzmienie i zwiększona wrażliwość piersi
  • krwawienie implantacyjne
  • poranne mdłości
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego – zwiększony apetyt, zgaga, zaparcia
  • zmiany w obrębie narządów płciowych – zasinienie i obrzmienie
  • silny, jednostronny ból podbrzusza powiązany z krwawieniem może być objawem ciąży pozamacicznej, stanem, który wymaga szybkiej konsultacji i interwencji lekarskiej

Objawy ciąży mogą pozostać niezauważone

Pierwsze objawy ciąży bywają bardzo subtelne dlatego tak wiele kobiet ich nie zauważa. W momencie gdy podejrzewamy możliwość zajścia w ciążę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto wykonać test ciążowy. Nowoczesne testy ciążowe wykrywają potencjalną ciążę już kilka dni po zapłodnieniu.

Aby ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości, konieczna może być wizyta u ginekologa. Na podstawie badania pochwy oraz macicy a także przeprowadzonego badania USG, z całą pewnością będzie mógł potwierdzić bądź wykluczyć potencjalną ciążę.

Wczesne, występujące w ciągu kilku pierwszych tygodni od zapłodnienia, objawy ciąży, przez wiele kobiet pozostają niezauważone – dla części z nich, ciąża jest całkowitym zaskoczeniem. Wynika to głównie z braku znajomości własnego ciała – to dlatego dopiero przy drugiej ciąży, nawet bardzo subtelne objawy, są od razu dostrzegane.

PYTANIA ZWIĄZANE Z ARTYKUŁEM

Czy wystąpienie wymienionych objawów ciąży jest jednoznaczne z ciążą?

Absolutnie nie. Wspomniane w artykule objawy ciąży takie jak brak miesiączki, obrzmienie piersi czy choćby poranne mdłości, nie są pewnikiem oznaczającym ciążę. Są to także symptomy jednostek chorobowych, zaburzeń hormonalnych a także stresu. Aby mieć sto procent pewności co do potencjalnej ciąży, należy wykonać badanie ginekologiczne lub test ciążowy.

Test ciążowy wykazuje obecność ciąży, jednak brak jakiekolwiek objawów. Co to znaczy?

Każdy organizm jest inny, dlatego nie u każdej kobiety występują wczesne objawy ciąży. Co więcej – u wielu kobiet występuje małe krwawienie związane z implantacją zarodka i bywa ono często mylone z okresem, choć krwawienie jest dużo bardziej skąpe i trwa krótko. Test ciążowy wykrywa w moczu kobiety obecność hormonu – gonadotropiny kosmówkowej, co w większości wypadków jest potwierdzeniem obecności ciąży. Aby skonfrontować wynik testu ciążowego ze stanem faktycznym należy udać się do lekarza ginekologa, który wykona badanie USG.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Czasami zdarza się, że zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jajowodzie zamiast w macicy. Jest to najczęściej sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu kobiety. Objawy ciąży pozamacicznej różnią się znacznie swoją intensywnością w zależności od czasu jaki minął od zapłodnienia. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej są analogiczne jak w przypadku zwykłej ciąży. Także czuły test ciążowy może wykryć obecność zarodka ze względu na obecność w ciele kobiety hormonu HCG. W dalszym okresie, objawy ciąży pozamacicznej zaostrzają się, stając się typowymi dla ciąży pozamacicznej. Typowe objawy ciąży, które powinny skłonić kobietę do natychmiastowego kontaktu z lekarzem, to między innymi sporadyczne krwawienie z pochwy mimo stwierdzonej ciąży, ciemna wydzielina z dróg rodnych, ból w dolnych partiach brzucha, dolnego odcinka pleców oraz ból w okolicach miednicy. Objawy ciąży pozamacicznej, wskazujące na bezpośrednie zagrożenie życia kobiety to pojawiający się nagły ból w okolicach jajników, twardy brzuch wrażliwy na dotyk, zawroty głowy, zimne poty, omdlenia oraz spadające ciśnienie krwi połączone ze słabnącym pulsem. Są to objawy wskazujące najczęściej na pęknięcie jajowodu.

Poleć artykuł Objawy ciąży

Powiązane tematy:

PRZECZYTAJ PODOBNE ARTYKUŁYAutor opinii: Joanna Bednarek | Ocena: 5

Petting a ciąża

Petting a ciąża

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym tak naprawdę jest petting. Petting jest rodzajem aktywności seksualnej, podczas której nie dochodzi do penetracji czyli wprowadzenia...Czytaj całość »

Jak obliczyć dni płodne?

Jak obliczyć dni płodne?

Od momentu gdy wystąpi u dojrzewającej nastolatki pierwsza miesiączka, rozpoczyna się, bardziej lub mniej regularny, cykl miesiączkowy. Każda kobieta powinna wiedzieć jak on...Czytaj całość »

Dni płodne i owulacja

Dni płodne i owulacja

Dni płodne oraz owulacja to dwa pojęcia nieodłącznie związane z cyklem miesiączkowym. Niezależnie czy miesiączkujesz już regularnie czy też masz za sobą dopiero kilka pierwszych,...Czytaj całość »

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja stosowana po stosunku przybiera różne nazwy. Najczęściej określana jest jako wyjście awaryjne, antykoncepcja postkoitalna lub po prostu tabletka po. Tego typu metody...Czytaj całość »

Kontakt: Agencja Reklamowa PROWESO - TeenZone.PL | ul. Traugutta 31/26 75-569 Koszalin | E-mail: info@teenzone.pl

 

Szanujemy Twoją prywatność - polityka prywatności